HABERLER
22.12.2017
Türkiye için vizyoner projelerin öncüsüydü


İTO Başkanı İbrahim Çağlar, göreve başlar başlamaz, sadece iş dünyası ve İstanbul için değil, Türkiye için de vizyoner projeleri gündeme getirip uygulayıcısı oldu. Bunlar arasında Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi, İstanbul’un fuarcılığın başkenti haline getirilmesi, Bilgiyi Ticarileştirme Merkezi gibi öncü projeleri vardı. İşte Çağlar’ın İTO ve ülkeye miras kalan projelerinden bazıları...

685 METREKARELİK DEV İSTANBUL ÇADIRI

Fransız Rivierası’nın en ünlü şehirlerinden Cannes’da her yıl martta düzenlenen dünyanın en büyük gayrimenkul fuarı MIPIM’de dört yıldır İstanbul rüzgarı estiren İTO, İstanbul’un ‘Devler Ligi’nde yer almasını sağladı. İTO’nun 685 metrekarelik dev İstanbul Gayrimenkul Çadırı, dört yıldır küresel yatırımcının B2B (ikili) görüşme alanı olmaya devam ediyor.

 

TÜRKİYE’NİN SİLİKON VADİSİ

İTO, Avrupa’nın en büyük ve en nitelikli teknoparklarından birini kurmak için ilk adımı attı. Bir teknoloji kompleksi olacak ve gelişimi durmaksızın devam edecek olan Teknopark İstanbul, 2023’te toplam 950 bin metrekare kapalı alana ulaşacak.
30 bin yüksek nitelikli Ar-Ge personeliyle binin üzerinde Ar-Ge odaklı kuruluşa, 500’ün üzerinde kuluçka girişimcisine ev sahipliği yapacak.

 

İSTANBUL, DÜNYA FUARCILIĞININ BAŞKENTİ

İstanbul Ticaret Odası, ana hissedarı olduğu İstanbul Dünya Ticaret Merkezi’nde (İDTM), 500 milyon dolarlık yatırımla 210 bin metrekarelik yeni bir fuar alanı inşa etmeye başladı. Proje tamamlandığında ticaret, turizm kompleksleri ve sosyal imkânlarıyla birlikte 700 bin metrekarelik bir alanda hizmet verecek ve Türkiye’nin en büyük fuar alanı olacak.

 

TÜRKİYE’NİN EN KAPSAMLI ‘THINK TANK’ KURULUŞU

Türkiye’nin en kapsamlı ‘think tank’i olan İstanbul Düşünce Akademisi (İDA), iş alemine ve ekonominin aktörlerine yol göstermek üzere faaliyete geçti. 
‘Bilgi güçtür’ sloganıyla yola çıkan Türkiye’nin yeni düşünce kuruluşu İstanbul Düşünce Akademisi, iş dünyasının ihtiyaçları doğrultusunda gündeme getirilen sektörel araştırmalar yapıyor.

 

BİLGİYİ TİCARİLEŞTİRME MERKEZİ

Türkiye’nin en büyük kuluçka merkezi Bilgiyi Ticarileştirme Merkezi (BTM), hizmete girdi. BTM sayesinde genç ve üreten beyinler, parlak ve uygulanabilir fikirlerini, İstanbul Ticaret Odası’nın 400 bini aşkın üyesiyle buluşturuyor. Fikri olup yeterli sermayesi olmayanlar, projeleriyle BTM’ye başvuruyor ve ticarileşme imkanı olan fikirler destekleme kapsamına alınıyor. Desteklenecek fikirler, bu fikirleri hayata geçirebilecek 
İTO üyeleriyle paylaşılıyor .

 

İSTANBUL’UN İLK RESMİ TANITIM SİTESİ

İTO, İstanbul’un ilk resmi tanıtım sitesi www.howtoistanbul.com projesinin yönetimini ICVB’nin üstlenmesini sağladı. Şehrin yerli ve yabancı ziyaretçileri, İstanbul’un kültürel ve tarihi zenginliklerinin yanı sıra sürekli güncellenen site sayesinde İstanbul hakkındaki güncel bilgilere ve kent etkinliklerine erişebiliyor.

488 BİN FOTOĞRAF YARIŞTI

İTO’nun başında bulunduğu ICVB, Oneistanbul adlı Instagram yarışması ile İstanbul’un tüm güzelliklerini dünyaya tanıttı. 
#oneistanbul ve #istanbul hashtagleri ile 488 binden fazla İstanbul fotoğrafı Instagram’da paylaşıldı.

 

İRAN İLE SERBEST TİCARETİN İLK FUARI

İTO’nun Tahran’da düzenlediği 1. Türk Hazır Giyim ve Konfeksiyon Fuarı, serbest ticaretin kapısını açtı. Tahran’daki fuara İranlı profesyoneller adeta akın etti. Fuar, Türkiye’den 64 firmayı İran iş dünyasının fırsatlarıyla buluşturdu.

AVRUPA KULÜBÜNE TAM ÜYE

İTO, Avrupa Metropolitan Ticaret ve Sanayi Odaları Kulübü’nün (Club of Chambers) tam üyesi oldu. İTO, 60 milyon işletmeyi temsil eden kulübün ‘AB üyesi olmayan bir ülkeden tam üye statüsü alan ilk Odası’ oldu.

İHRACATÇI PROGRAMI

Yeni Nesil İhracata İlk Adım Programı, çeşitli engeller veya yetersizlikler nedeniyle hiç ihracat yapamamış ya da düzensiz yapmış İTO üyesi firmalara, düzenli ihracat bilinci kazandırıyor. İTO üyesi 250 firma projede yer aldı.

ULUSLARARASI KADIN GİRİŞİMCİLER YARIŞMASI

Uluslararası Kadın Girişimciler Yarışması (International Women’s Entrepreneurial Challenge-IWEC), 2015’de İTO ev sahipliğinde düzenlendi. Her yıl İTO Yönetim Kurulu’nun belirlediği kadın girişimciler, yarışmaya aday olarak gösteriliyor. Öte yandan İTO’nun desteği ile hayata geçen İstanbul Kadın Girişimciler Kurulu’nun ‘Teknoloji Melekleri’ ve ‘Mobil Çözümlerin Adresi: Kadın’ projeleri de İstanbul Kalkınma Ajansı’nın 2014 Mali Destek Programı kapsamında hibe desteği aldı. Böylelikle kadın istihdamının ve genç girişimciliğin artırılması sağlandı.

YERLİLEŞTİRME SEFERBERLİĞİ

İTO, Türkiye Tedarikçi Haftaları ile savunma, havacılık, ulaştırma, perakende, kozmetik, otomotiv, mobilya, aydınlatma, ev tekstili ve halıcılık gibi pek çok sektörü kapsayan bir yerlileştirme seferberliği başlattı. Türkiye’nin dev ana sanayicilerini yan sanayicileriyle tanıştıran tedarikçi haftalarında, 32 büyük firma ile bin 750 İTO üyesi arasında 2 bin 311 ikili görüşme organize edildi.

CERN İRTİBAT OFİSİ

İTO, üyelerini Avrupa Nükleer Araştırma Örgütü’ndeki (CERN) iş fırsatları ve ihaleleri hakkında bilgilendiriyor. 
İTO Türk Yan Sanayi Borsası (TYSB) bünyesinde faaliyet gösteren CERN İrtibat Ofisi, firmalara ihaleleri iletiyor. CERN’e ürün veya hizmet satabilen firmalar, dünya markası olma şansını yakalıyor.

İSTANBUL’UN İLK TİCARET ARŞİVİ

İstanbul Ticaret Odası, Türkiye’nin en modern ve en büyük ticaret arşivini kurdu. İstanbul’un ilk ticari arşivi ile kentin 135 yıllık ticaret hafızası koruma altına alındı. 1 milyon 500 bin firmaya ait 10 milyondan fazla evrakın bulunduğu İTO Arşiv, 1882-1996 yılları arasında kurulan firmalara ait 300 bin dosyayı orijinaline zarar vermeden restore etmeye devam ediyor.

KÜTÜPHANE YENİLENDİ

İTO; 15 bin kitap, 4 bin kitap dışı bilgi kaynağı, 390 süreli yayın ile 6 ulusal ve uluslararası veri tabanına ev sahipliği yapan kütüphanesini yeniledi.

KÜLTÜR EKONOMİSİNDE BÖLGESEL ÜS

İTO, medya ve yayıncılık sektörünün bir merkezde toplanmasını sağlamak üzere dev Kitapkent projesini başlattı. Üç milyon metrekareye yakın bir alan üzerine kurulması planlanan Kitapkent, kültür ekonomisi alanında da Türkiye’yi bölgesel üs yapacak bir yayıncılık kümelenme projesi olacak. Proje, şimdiden MIPIM 2017 Fuarı’nda 2017 AR Future Projects Awards, Jeud’Esprit Ödülü’nü kazandı.

FUTURİSTANBUL

İTO, yakın, orta ve uzak gelecekteki ekonomik, ticari, teknolojik ve toplumsal konuların ele alındığı, Futuristanbul platformu oluşturdu. Futuristanbul panelinde dünyaca ünlü üç fütürist, dünyanın ve Türkiye’nin geleceğini masaya yatırdı.

UR-GE

İTO, Ekonomi Bakanlığı desteğiyle deri hazır giyim ve saraciye, iç çamaşırı, kozmetik ve ayakkabı sektörlerinde Ur-Ge projeleri başlattı.

Son Eklenen Haberler
Türkiye için vizyoner projelerin öncüsüydü
Sosyal hayatında da öncüydü
Çağlar döneminde üyeye yönelik hizmetler