HABERLER
22.12.2017
Çağlar döneminde üyeye yönelik hizmetler


İTO Başkanı İbrahim Çağlar, göreve başlar başlamaz, sadece iş dünyası ve İstanbul için değil, Türkiye için de vizyoner projeleri gündeme getirip uygulayıcısı oldu. Bunlar arasında Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi, İstanbul’un fuarcılığın başkenti haline getirilmesi, Bilgiyi Ticarileştirme Merkezi gibi öncü projeleri vardı. İşte Çağlar’ın İTO ve ülkeye miras kalan projelerinden bazıları...

 

OLAĞANÜSTÜ MECLİS TOPLANTISI

İTO Meclisi, 15 Temmuz 2016’da gerçekleşen menfur darbe girişimine demokratik tepkisini göstermek amacıyla Meclis ve Komite Üyelerinin katılımıyla 16 Temmuz 2016 günü olağanüstü toplandı. Oda Meclisi adına Meclis Başkanı Şekib Avdagiç ve Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Çağlar tarafından bir Demokrasi Deklarasyonu yayınlandı. Sonrasında ise tarihi yarımadada 15 Temmuz hain darbe girişimine karşı adeta bir demokrasi konvoyuna dönüşen Milli İradeye Destek Yürüyüşü yapıldı.

 

CUMHURBAŞKANLIĞI HÜKÜMET SİSTEMİ ÖNCÜ ÇALIŞMALARI

İş dünyasından 16 Nisan Anayasa değişikliği referandumuna ilk ‘evet’ çağrısını yapan İstanbul Ticaret Odası, ikinci adımı bu çağrıya destek veren iş dünyasının önde gelen sivil toplum kuruluşlarıyla attı. Düzenlenen toplantıda sektörel STK’lar Cumhurbaşkanlığı Sistemi’ne ‘evet’ demek için Eminönü Merkez Bina’da bir araya geldi. Bildiride, “Ekonomik büyüme, siyasi istikrar ve toplumsal mutabakatla sağlanır. Son 14 yılın kazanımlarını geleceğe taşımak için Türkiye’nin istikrarı ve istikrarın güvencesi için ‘Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ni iş dünyası olarak destekliyoruz” denildi.

 

TAM KADRO DEMOKRASİ NÖBETİ

Saraçhane’de İstanbul Büyükşehir Belediyesi önünde gerçekleştirilen Demokrasi Nöbeti’ne Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Çağlar, Yönetim Kurulu Üyeleri ve Meclis Üyeleri katıldı. Üyelerini meydanlarda demokrasi nöbeti tutmaya davet eden İTO Başkanı Çağlar, Yenikapı Mitingi’ne de katıldı.

 

AVRUPA’DA 15 TEMMUZ LOBİ ÇALIŞMALARI

İTO, darbe girişimine karşı Türk halkının direnişini anlatmak ve Türkiye’nin ekonomisi hakkında bilgi vermek için sivil diplomasi uzmanları ve iş dünyasının temsilcileri ile AB’nin başkentlerinde seri temaslarda bulundu. Bu temaslara katılan İstanbul Ticaret Odası Başkanı İbrahim Çağlar ve Türkiye Demokrasi Platformu üyeleri Brüksel’de hain girişimi anlattı.

 

İTO ÖDÜLLERİ

İTO Ödülleri’nin ilki Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onurlandırdığı törenle sahiplerini buldu. Ödüller; ekonomi, kültür-sanat, bilim, sosyal sorumluluk, yatırım, marka ve şehircilik kategorilerinde verildi.

HİZMET ÜYENİN AYAĞINA GİDİYOR

İTO, Mobil İTO otobüsü ile cumartesi günü de dahil haftada altı gün İstanbul’un büyük meydanlarında üyesine hizmet veriyor. Modern bir ofis ortamına dönüştürülen Mobil İTO otobüsü ile İTO hem belge hem de bilgi ve danışmanlık hizmetlerini üyesinin ayağına götürüyor.

ANADOLU YAKASI BÖLGE TEMSİLCİLİĞİ

İTO, Anadolu yakasındaki üyelerine verdiği hizmetin hızını ve kalitesini artırabilmek için Maltepe’de İTO Anadolu Yakası Bölge Temsilciliği’ni açtı. İTO’nun Perpa’da, Giyimkent’te, İDTM’de ve Pendik’te de temsilcilikleri bulunuyor.

 

ÇATALCA HİZMET BİRİMİ

Halkalı Gümrük Müdürlüğü’nün Çatalca’ya taşınması ile İTO, yeni gümrük sahasından dış ticaret belgelerine ulaşmayı kolaylaştırmak için Çatalca’daki gümrük sahasında yeni bir hizmet birimi kurdu.

 

İTO ÜYESİYLE TANIŞIYOR

İTO, iki yıldır, özellikle bir yaşını doldurmamış üyelerini davet ettiği ‘İTO Tanışma Günleri’ etkinliği ile faaliyetlerini ve hizmetlerini anlatıyor.

TİCARİ UYUŞMAZLIKLARA 3 AYDA ÇÖZÜM

İstanbul Ticaret Odası Tahkim ve Arabuluculuk Merkezi, 2014’te kendini yeniledi. İTOTAM adı ile faaliyetlerini sürdüren yeni tahkim kurulu, yenilenen tahkim kurallarıyla uyuşmazlıkları üç ayda çözmeye başladı.

KGF VE KOSGEB

İTO, bünyesinde Kredi Garanti Fonu’nun (KGF) ve KOSGEB’in birer temsilciliğini açtı. Böylece üyelerin ihtiyaç duydukları bilgi ve kredi imkânlarına daha rahat ve formalitesiz ulaşması sağlandı.

e-gazete

İstanbul Ticaret Gazetesi’ne basılı gazete dışında itohaber.com adresi ile de ulaşmak mümkün. İstanbul Ticaret Odası, itohaber.com portalı ile de üyelerini anlık olarak haberdar etmeyi sürdürüyor.

İNGİLİZCE GAZETE

İTO; İstanbul Ticaret Gazetesi’ni dört ayda bir İngilizce yayınlamaya başladı. Gazete dünyanın dört bir yanındaki okuyucularına ulaştırılıyor.

İNGİLİZCE HABER PORTALI

İTO, İstanbul Ticaret Gazetesi’nin mobil uygulamaları ile e-gazetenin yanı sıra itohaber.com portalını da İngilizce ve Türkçe dil seçenekleriyle yayına soktu.

İTO, haftalık ekonomi gazetesi İstanbul Ticaret’in tirajını dört yılda üç kat artırarak 140 bin adede çıkardı. Gazetenin sayfa sayısı 16’dan 20’ye yükseltildi.

e-dönüşüm

İTO, üyelerine portal üyelik şartı olmadan, Borç Sorgulama/Ödeme ve e-imzalı belge hizmetlerinden faydalanabilme imkanı sağladı. Birçok belgeyi de online olarak işyerinden ayrılmadan internetten alabilme fırsatı getirdi.

KREDİ KARTI İLE ÖDEME

İTO, üyelerine yıllık aidat ve munzam aidat ödemelerini İTO web portalından kredi kartı ile yapma imkanı sağladı. Üyelere İngilizce, Fransızca ve Almanca faaliyet belgesi de veriliyor.

e-imza kolaylığı

Ticaret sicil kayıtlarındaki değişikliklere ilişkin hazırlanan belgeler, e-imza ile imzalanıyor ve tescille eşzamanlı üyelere veriliyor.

İŞ DÜNYASINDA DEMOKRASİ NÖBETİNİN ÖNCÜSÜ

İbrahim Çağlar, 15 Temmuz hain darbe girişimine karşı ilk tavır alan iş adamlarından biri oldu. İş dünyasının demokrasi nöbetlerinde aktif rol almasını sağlayan Çağlar, yurtdışında birçok platformda da hain darbe girişimini anlattı.

ŞİRKET KURULUŞ VE VEKALET ÜCRETİ KALKTI

İTO, şirket kuruluş işlemlerindeki hizmet bedelini ve icra takiplerinde de vekalet ücretini kaldırdı.

Son Eklenen Haberler
Türkiye için vizyoner projelerin öncüsüydü
Sosyal hayatında da öncüydü
Çağlar döneminde üyeye yönelik hizmetler