HABERLER
22.12.2017
Çağlar, yılın son meclis toplantısında anıldı


İstanbul Ticaret Odası, yılın son toplantısını, kalp krizi sonucu vefat eden merhum Başkan İbrahim Çağlar’ı anarak gerçekleştirdi. İTO Meclis Başkanı Şekib Avdagiç, anma toplantısındaki konuşmasında duygularını, “Çağlar, ailesine düşkün bir eş, bir babaydı. İTO’da bayrağı ileri taşıdı. Benim için ise Çağlar, dostluğun adıdır” sözleriyle dile getirdi.

İstanbul Ticaret Odası (İTO), yılın son oturumunu, kalp krizi sonucu vefat eden Başkan İbrahim Çağlar’ı anarak gerçekleştirdi. Oda Meclis toplantısında, Başkan Çağlar’ın Yönetim Kurulu’nda oturduğu masaya kırmızı karanfillerle kaplı fotoğrafı konuldu.

Anma toplantısında Kuran-ı Kerim tilavetinin ardından İstanbul eski Başvaizi Mustafa Akgül de kısa bir konuşma yaparak dua etti.

 

DÜNYA İMTİHAN YUVASI

İTO eski Meclis Üyesi ve Erzurum Milletvekili Zehra Taşkesenlioğlu’nun da konuk olduğu anma toplantısında konuşan İstanbul Ticaret Odası Meclis Başkanı Şekib Avdagiç, dünyanın bir imtihan yuvası, ebediyete uzanan yolda bir iman sınavı olduğunu belirtti. Avdagiç, herkesin Ahiret’te amel defterine yazılanlardan dolayı hesaba çekileceğini söyledi.

 

HEPİMİZİ DERİNDEN SARSTI

Her günü, imanı tazelemek için bir fırsat olarak görmek gerektiğini vurgulayan Avdagiç, “Ölüm haktır. İlahi takdirin tecellisi. Ölüm, Allah’ın emri. Vakti saati geldiğinde olacak. Ne bir an ileri, ne bir an geri. Hiç şüphesiz ölüm bir son değil. Şu dünyevi hayattan sonsuzluğa uzanan bir istikamettir o. Ne diyor ayet-i kerime; ‘Şüphesiz biz Allah’tan geldik ve şüphesiz dönüşümüz O’nadır.’ Lakin ölüm geride kalanlar için zor. Sabretmek kolay değil. İşte bizler de pazartesi sabahı böylesi zor bir imtihana uyandık. Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın İbrahim Çağlar’ın ani vefatı hepimizi derinden sarstı” diye konuştu.

 

ÇAĞLAR, DOSTLUĞUN ADIDIR

Avdagiç, merhum İbrahim Çağlar hakkında söylenebilecek çok şey olduğunu belirterek, Çağlar’ın kısa yaşamında büyük adımlar attığını, henüz 18 yaşında ilk şirketini kuran başarılı bir iş adamı olduğunu anlattı.

Çağlar’ın dedesinden, babasından devraldığı bayrağı ileri taşıyan hayırlı bir evlat olduğunu aktaran Avdagiç, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Ailesine düşkün bir eş, bir babaydı. Yakın zaman önce torun sevgisine de nail oldu. İbrahim Çağlar, kendi kabuğunda yaşayanlardan olmadı. İnsanlarla iç içeydi. Sadece iş dünyasında değil, sivil toplum faaliyetlerinde de en önde koştu. İstanbul Ticaret Odası’nda bayrağı ileri taşıdı. Meclis Üyesi, Başkan Yardımcısı, Meclis Başkanı ve Yönetim Kurulu Başkanı olarak makam hırkasını giydi. Benim için İbrahim Çağlar, dostluğun adıdır. Yeri geldiğinde zorlukları birlikte aştığım yol arkadaşlığıdır. Bosna’da savaş devam ederken yaptığı gayretli çalışmalar, Karabağ’daki mücadeleleri çoğumuzun bilmediği, onun da paylaşmadığı konulardı. 
28 Şubat döneminde ortalıkta ‘adam’ bulmak zor iken yine olması gereken yerde bulundu, kendine yakışan duruşu sergiledi. Ben bunlara şahitlik ediyorum.”

 

ANILARI KİTAP OLUYOR

Çağlar’ın ailesine, yakınlarına, Türk iş dünyasına ve İTO camiasına sabır dileyen Avdagiç, şunları kaydetti: “Değerli Meclis üyelerimizin ve İTO’daki çalışma arkadaşlarımızın, hastaneye yattığı andan cenaze, defin ve taziyelere kadar gösterdiği vefa, dayanışma ve kardeşliğinden dolayı en derin şükranlarımı sunuyorum. 
Cenaze törenine katılan Cumhurbaşkanımıza, Başbakanımıza, diğer devlet büyüklerimize camiamız adına şükranlarımızı arz ediyoruz. Cenaze törenine katılanların çokluğu ve İbrahim Çağlar hakkında dile getirdikleri hususlar, onun nasıl derin bir iz bıraktığının en güzel delilidir. İnşallah en kısa zamanda sizlerin katılımıyla da ‘İbrahim Başkanla Anılar’ adıyla bir anı kitabı hazırlayacağız.”

Öte yandan İTO’nun Eminönü’ndeki merkez binasının ön cephesine merhum Başkan Çağlar’ın dev bir posteri asılırken, Oda’nın yönetim katı da İbrahim Çağlar’ın muhtelif fotoğraflarıyla günün anısına düzenlendi.

 

ÇAĞLAR İÇİN HELALLİK İSTENDİ

İstanbul Ticaret Odası Meclis Başkanı Şekib Avdagiç, Meclis üyelerinden merhum İbrahim Çağlar için helallik istedi. Meclis üyeleri de hep birlikte ‘helal olsun’ dedi.
Öte yandan toplantıda merhum Başkan İbrahim Çağlar’ın özgeçmişini anlatan bir de video sunum izlendi.

 

TAZİYE DEFTERİ AÇILDI

İstanbul Ticaret Odası’nın anma toplantısında bir de taziye defteri açıldı. Oda Meclis üyeleri, taziye defterini imzalayıp, duygu ve düşüncelerini paylaştı.

 

ANISINA AĞAÇ DİKİLECEK

İstanbul Ticaret Odası’nın merhum Başkanı İbrahim Çağlar anısına tüm Oda Meclis üyeleri adına İTO 15 Temmuz Şehitler Ormanı’na birer adet fidan dikilecek.

 

MECLİS ÜYELİĞİ GÖREVİMDE BANA BİRÇOK DERS VERDİ

İstanbul Ticaret Odası Meclisi’nde de bir dönem görev yapan Erzurum Milletvekili Zehra Taşkesenlioğlu, Başkan Çağlar hakkında, “Helallik alamadım ama ben kendisinden razıyım. Rabbim gittiği yerde mekânını cennet eylesin inşallah” dedi. Taşkesenlioğlu, İTO Meclis üyeliği görevinde Çağlar’ın kendisine birçok ders verdiğini ifade ederek, “Allah ondan razı olsun, gittiği yerde utandırmasın” diye konuştu.

 

MECLİS ÜYELERİ KÜRSÜDE ÇAĞLAR’I ANLATTI

* İTO Meclisi üyeleri bu kez sektörel gündem yerine, kürsüdeki konuşmalarında Çağlar’ı anlattı. Öte yandan Örme Kumaş Çorap ve Trikotaj Meslek Komitesi Meclis Üyesi Mustafa Balkuv’un önerisiyle; İbrahim Çağlar’ın isminin, yine kendisinin önderlik ettiği bir projeye verilmesini oy birliği ile kabul etti.

 

ÇOK İYİ BİR İNSANDI

Mehmet Musa Evin-Deri Kürk ve Saraciye Meslek Komitesi:Rahmetli başkanımızı kısa zamanda tanıdım ve çok da sevdim. Fuarımızda görüşecektik, kısmet olmadı. Çocukla çocuk, büyükle büyük olurdu. Çok iyi insandı. Allah gani gani rahmet eylesin. Ülkemizin başı sağ olsun.

 

ODA’YA, EKONOMİYE CİDDİ HİZMETLER VERDİ

Atalay Şahinoğlu- İstanbul Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı (13-14. Dönem) ve İTO Meclisi Tabii Üyesi: İbrahim’i ilk kez Meclis Üyesi olarak tanıdım. Başkan olduğunda benimle görüşmeye gelmişti. Benden sonrakiler benden çok daha iyi hizmet ettiler. İbrahim de Oda’ya, sizlere, mesleğine, ülkesine, ekonomik hayata ciddi hizmetler verdi. İstanbul Ticaret Üniversitesi kanalıyla da ne denli başarılı işler yapmaya çalıştığını biliyorum. Allah’ın sevgisine nail olduğu için Allah erken aldı onu.

 

SPOR KOMİTESİ’Nİ KURDUK

Ali Uluoğlu-Fotoğrafçılık Meslek Komitesi: 2001’de Romanya iş gezisinde beraber top oynamıştık. Döndüğümüzde İTO Spor Komitesi’ni kurmuştuk. Çok sevdiğim biriydi. Kardeşimin rahatsızlığı nedeniyle hep üzgün olduğumu öğrendiği zaman hemen ilgilenmiş ve bir yere yerleştirilmesini sağlamıştı. Mekânı cennet olsun.

 

ÇÖZMEDİĞİ SORUNUMUZ KALMADI

Levent Birant- Şehiriçi Yolcu Taşımacılığı Meslek Komitesi: 2004 yılıydı… Zorlu bir sektörde hizmet verirken başkanımızla tanıştık. Açmadığı kapı, çözmediği sorunumuz kalmadı. Sayesinde dertlerimizi ulaştıramadığımız hiçbir alan olmadı. Allah gani gani rahmet eylesin. Hepimizin başı sağ olsun.

 

İŞ ALEMİ İÇİN BÜYÜK KAYIP

Levent Korkut-Sigortacılık Meslek Komitesi: Şahsıma, mesleğime, meslektaşlarıma sıkıntılı dönemlerimizde verdiği destek yadsınamaz. Hem camiamız, hem iş alemi için ciddi bir kayıp. Kendini her konuda yetiştirmiş, çok insana dokunan, etrafa faydalı olan biriydi. Ne mutlu, ne güzel intiba bırakmış ki çok kalabalıktı cenazesi. Allah’tan rahmet, ailesine sabır diliyorum. Camiamızın başı sağ olsun.

 

PROJELERİNDEN BİRİNE ADI VERİLMELİ

Mustafa Balkuv-Örme Kumaş Çorap ve Trikotaj Meslek Komitesi: 25 yıllık dostumu kaybetmenin derin üzüntüsünü yaşıyorum. Sunmuş olduğu birçok projede benim de imzam olduğu için mutluyum. Bir önerge sunarak söz konusu değerli projelerden birine İbrahim Çağlar isminin verilmesini öneriyorum. Sonsuza kadar yaşamasının sağlanmasını istiyorum. Hizmetleri için teşekkür ediyor, ailesine, iş dünyasına başsağlığı diliyorum.

 

HEP İŞBİRLİĞİ YAPTI

Numan Hocaoğlu- Gözlükçülük ve Saatçilik Meslek Komitesi:1999 yılında İTO’da tanıştık. Kızılay’da yaptığımız faaliyetleri paylaştığımda beni arar ve çok duygulandığını, tüylerinin diken diken olduğunu söylerdi. Hep işbirliği içindeydi bizimle, sağ olsun. Elmalılı Hamdi Yazır gibi bir büyük zat ile aynı mekânda yatıyor şimdi. Kabir ziyaretlerini mutlaka yapalım. Allah gani gani rahmet eylesin ona da, cümle geçmişlerimize de.

 

O İSTEDİ, BİZ PROJE ÜRETTİK

Hüseyin Akarçeşme-Doğal ve İşlenmiş Katı Yakıt Meslek Komitesi: Başkanıma Cenab-ı Allah’tan rahmet ve mağfiret diliyorum. 2018 için bizlerden projeler beklediğini bilerek bir yerli kömür yakma projesi geliştirdik. İnşallah kamuoyu ile paylaşacağız.
BTM’yi, yerli ve milli üretimi, Futuristanbul’u, Yassıada’yı çok önemsiyordu. Bunları daha iyi hale getirmek için özel çaba sarf etmeliyiz.

 

ÇOK GÜZEL HAYIR YAPARDI

Sami Yılmaz- Elektrik Ekipmanları Meslek Komitesi: Çok cenazede bulundum, çok ender böyle cenazelere şahit oldum. Ender şahit olduğum insanlardan biriydi. 
27 yıllık arkadaşlığımız süresinde birçoğunuzun şahit olmadığı yönlerini tanıdım. Dudak uçuklatacak kadar güzel hayır yapardı ve kimse bunu bilmezdi. Cenab-ı Hak onu rahmeti ve cenneti ile mükâfatlandırsın, amel defterini sağ eli ile alanlardan etsin.

 

KALPLERİMİZDE YER ETMİŞ

Ergun Kont-Bilgi Teknolojileri Meslek Komitesi: İbrahim Çağlar’ın cenazesinden sonra kendimize gelemedik. Kalplerimizde öyle yer etmiş ki, farkında olmadığımız güçlü bir bağ kurmuş, bu sevgiyi kazanmış. Bu bağı kurduğumuz ve kaybettiğimizde üzüleceğimiz dostluklarımız oluşmuş. Mekânı cennet olsun, hepimizin başı sağ olsun.

 

ÖLÜMÜ DERİNDEN ETKİLEDİ

Osman Deveci- İstanbul Ticaret Odası Meclis Başkan Yardımcısı (16. Dönem): Çok ölüm haberi aldım ama beni en çok ve derinden etkileyen İbrahim oldu. İstanbul Ticaret Üniversitesi Mütevelli Heyeti’nde birlikte çalıştık. Ruhu şad olsun, mekanı cennet olsun. Tüm sevenlerine, ailemize başsağlığı diliyorum.

 

KABRİNDEN GÜLEREK BAKAR İNŞALLAH

Kadir Gümüş-Peyzaj ve Çiçekçilik Meslek Komitesi: Çok üzgünüm. Tüm geçmişlerimize ve başkanımıza gani gani başsağlığı diliyorum. Kabrinden gülerek bakar inşallah. Cumartesi günü futbol sahasında kupalar verilirken beni de çağırdı, fotoğraf çekildik. Allah gani gani rahmet eylesin, sizlere de hayırlı uzun ömürler versin.

 

İNANILAN BİR İNSANDI

Mustafa Şenocak-Deri Kürk ve Saraciye Meslek Komitesi: Los Angeles seyahatinde tanıştık. Olayları bizden daha iyi sorgulayan, hassasiyetle davranan bir insandı. Allah gani gani rahmet eylesin. Özbekistan gezisinde, Özbek iş dünyasının İbrahim Çağlar’ın referans vermediği insanlarla iş yapmayacaklarını beyan edecek kadar inanılan, güvenilen bir insandı.

 

BİRLEŞTİREN BİR KARAKTERDİ

Serdar Keskin-Gümrük Müşavirliği Meslek Komitesi: Sevgili Başkanı çok ani kaybettik, çok sarsıcı oldu. İbrahim Başkan’ın birleştirici ve bütünleştirici bir karakteri vardı. Gittiği yerde rahat etmesini Cenab-ı Allah’tan niyaz ederim.

 

YARDIMI ÇOK SEVERDİ

Mehmet Tevfik Dinçer-Hububat Bakliyat Kuruyemiş ve Kuru Meyve Meslek Komitesi: İbrahim Çağlar’ı tanıdığım için çok mutluyum. İşini kaybetmiş bir arkadaşımın oğlunun İstanbul Ticaret Üniversitesi’ni burslu okuyabilmesi için yardım etmişti. Çok yardımseverdi. Allah gani gani rahmet eylesin. Sevenlerine, camiamıza sabırlar diliyorum. 
Nur içinde yatsın.

 

GÖNÜL ALMAYI ÇOK İYİ BİLİRDİ

Karabet Hemengül-Emlak Müşavirleri Meslek Komitesi: Sevgili İbrahim Çağlar’ın bende bıraktığı izlenim; sevgi, adalet, saygı ve en çok da inanç oldu. Bunların hepsini kendinde bizatihi gördüm. Gönül almayı çok iyi bilirdi. O kadar çok sevilmiş ki, herkese nasip olmayan bir cenaze töreni oldu. Böyle bir sevgi seli görmedim. Allah gani gani rahmet eylesin, ruhu şad, mekânı cennet olsun inşallah.

 

MEKANI CENNET OLSUN

Ender Yazıcıoğlu- Ayakkabı ve Ayakkabı Yan Sanayi Meslek Komitesi: Bazen sert yapılı olabilen bir insandı. O yapısını yumuşatmak için zaman zaman şakalar yapardık. Camiamıza, bütün iş dünyasına başsağlığı diliyorum. Allah gani gani rahmet eylesin, mekânı cennet olsun inşallah.

 

MİLLİ VE YERLİ HER KONUDA DESTEKÇİMİZDİ

Adil Nalbant-Makina ve Ekipmanları Meslek Komitesi: Allah gani gani rahmet eylesin. Milli konularda duruşu açıktı. Milli ve yerli dediğimiz her konuda destekçimizdi. Ülkenin geleceği, dirliği, düzeni için, savunma için hep destek verdi. Allah razı olsun. Uzun yaşamak değil, o hayata neler sığdırdığınız önemli. Adam gibi adamdı, Allah rahmet eylesin.

 

BTM’YE ADI VERİLSİN

Turgut Erkeskin- Taşımacılık ve Lojistik Hizmetleri Meslek Komitesi: Çok değerli bir insanı, abimizi, kardeşimizi kaybettik. Neşeli, sempatik, saygıdeğer bir kişiydi. Öğrencilere çok değer veriyordu, kapılarını onlara tamamen açmıştı. Ticaretteki rolü çok büyüktü. Önemli bir ticaret adamıydı. Yeni nesil ile ticaretin birleştiği BTM girişimini başlattı. Önerim BTM’nin adının İbrahim Çağlar BTM olması.

 

RUHUNA FATİHA

Bahadır Yaşık-Oteller Meslek Komitesi: Kendisi ile dört defa Arafat’ta hacı olma şerefine nail oldum. Kendi sesi ile yapmış olduğu ve kaydettiğim duayı size dinleteceğim izninizle ve sonunda okunmasını isteği Fatiha suresini okuyup, ruhuna göndermenizi rica ediyorum.

 

OLGUN VE YAPICI BİR İNSANDI

İbrahim Dumankaya- İnşaat Malzemeleri Meslek Komitesi: Uzun zamandır İTO’da olduğum için çok yönetim kurulu başkanı gördüm. İbrahim kardeşim hakikaten yapıcı muhalefeti kabul etti. Hepimizin gönlünü aldı, genç de olsa olgun, yapıcı insandı. Herkesin fikrine önem verdi. Ben böyle bir cenaze görmedim. Mekanı cennet olsun. Böyle anılmak hepimize nasip olsun. Arkada böyle bir ses bırakabilmek ne mutlu.

 

ALLAH GÜZEL BİR ÖLÜM NASİP ETTİ

Sait Kılıç-Kargo Posta ve Depolama Meslek Komitesi: Rahmetle anıyorum. Acı tatlı günlerimizin olduğu bir dostum. Mekânı cennet olsun. Ölüm kurtuluştur acı değildir. Herkese nasip etmemiştir güzel ölümü Allah. Lütfudur ki İbrahim kardeşime çok güzel bir ölüm nasip etti. Varsa kusurunu affetsin, mekânı cennet olsun. Allah bize de hayırlı ömür, hayırlı ölüm versin.

Son Eklenen Haberler
Türkiye için vizyoner projelerin öncüsüydü
Sosyal hayatında da öncüydü
Çağlar döneminde üyeye yönelik hizmetler