HABERLER
28.03.2017
7.5 milyon yapı yeniden yapılacak


İstanbul Ticaret Odası Başkanı İbrahim Çağlar ve yönetim kurulu üyeleriyle bir araya gelen Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, “99 yönetmeliği öncesinde yapılan 15 milyon kadar bağımsız yapının yarısının değişeceğini kabul etsek bu ülkede önümüzdeki yıllarda 7.5 milyon kadar yapının yıkılıp yeniden yapılması gerekiyor. Müthiş bir kentsel dönüşüm” dedi.


Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı İbrahim Çağlar ve yönetim kurulu üyeleriyle bir araya geldi. Türkiye’de inşaat sektörünün çok canlı ve etkili olduğunu belirten Bakan Özhaseki, dışarıdan sermaye akışı ile ekonomide birtakım sıkıntıların yaşandığı ortamda iç dinamikleri harekete geçirmenin akılcı bir yol olacağını söyledi.

 

DEPREME HAZIR OLACAĞIZ

Bakan Özhaseki, “99 yönetmeliği öncesinde yapılan 15 milyon kadar bağımsız yapının yarısının değişeceğini kabul etsek bu ülkede önümüzdeki yıllarda 7.5 milyon kadar yapının yıkılıp yeniden yapılması gerekiyor. Müthiş bir kentsel dönüşüm. Bunu doğru yapabilirsek şehirlerimizle iftihar edeceğiz, doğru yapabilirsek depreme hazırlıklı olacağız” dedi.

 

DOĞRU PLANLAMA

Kentsel dönüşümün doğru yapılmasının önemine değinen Bakan Özhaseki, kötü yapıların yerine inşa edileceklerin 50-100 senede yıkılmayacağını anlattı. Özhaseki, “Bu yüzden bütüncül anlayış, doğru planlamayla bu kentsel dönüşüm işine yaklaşarak, bu işi bir an önce doğru ve acil bir şekilde gerçekleştirmemiz icap ediyor” diye konuştu.

 

RAHAT OTURMAMALIYIZ

Özhaseki, olası İstanbul depremine ilişkin bilim insanlarının İstanbul için verdikleri rakamları korkutucu bulduğunu dile getirdi. Özhaseki, şöyle konuştu: “2030’a kadar ciddi bir depremden bahsediliyor ve bunun da şiddetinin 7’den aşağı olmayacağı söyleniyor. Tek bir hocamız 6.5 diyor. Şimdi İstanbul’da, eğer önümüzdeki birkaç yılda 7 ve üzerinde şiddetli bir deprem olacaksa bizim rahat rahat oturmamamız lazım. Vatandaşlara da belediyelere de çok iş düşüyor. Kentsel dönüşümle ilgili birçok yasa var, bundan istifade edilmesi lazım. Bakanlığa da çok iş düşüyor tabi. Bizim de bir an önce kentsel dönüşüm noktasında teşvikleri artırmamız, finansal sorunları çözmemiz, rezerv alanı sorununu çözmemiz ve doğru planlamaları sonuna kadar desteklememiz icap ediyor”

 

EKONOMİNİN YÜZDE 7’Sİ

Bakan Mehmet Özhaseki, en az 200 kesimi etkileyen inşaat sektörünün, Türkiye’deki istihdamın da yüzde 15’ini, ekonominin de yüzde 7’sini oluşturduğunu aktardı. İnşaat sektörünün sorunlarının bir an önce çözülmesi ve önünün açılması durumunda çok iyi yerlere gelinebileceğini dile getiren Özhaseki, “Bu konuda dünya üzerinde 250 ciddi firma var. Bunlardan 42’si Türk firması ve sıralamada da inşaat sektörü Türkiye olarak Çin’den sonra 2. sırayı almış bulunuyor” diye konuştu. 

 

REFAHLA BİRLİKTE KONUT İHTİYACI ARTIYOR

Türkiye’deki inşaat sektörünün önünün çok açık olduğunu vurgulayan Özhaseki, şunları söyledi: “Bunun birkaç sebebi var. Birincisi, bu ülke büyüyor, gelişiyor. Bu ülkede insanların refahı artıyor, refah artıkça da konut ve benzeri sosyal tesislere ihtiyaç artıyor. İkincisi, bu ülkenin topraklarının yüzde 42’si deprem bölgesinde. Yanlış planlamalar, uygulamalar neticesinde alüvyonlu topraklar üzerinde birtakım şehirler inşa etmişiz. Belki bundan 40-50 yıl öncenin şartlarında, el yordamıyla yapılan binaların artık günümüzde gerek depremsellik açısından gerekse başka faktörleri düşündüğümüzde çok sağlıklı olmadığını rahatlıkla söyleyebiliriz.”

Son Eklenen Haberler
Türkiye için vizyoner projelerin öncüsüydü
Sosyal hayatında da öncüydü
Çağlar döneminde üyeye yönelik hizmetler