HABERLER
27.03.2017
Türkiye için EVET


TRT Haber’deki Ekonomi 7/24 programına konuk olan İTO Başkanı İbrahim Çağlar, 16 Nisan’ın Türkiye için ‘milat’ olacağını belirterek, “Türkiye’nin Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçmesi gerekiyor. İTO olarak 400 bin üyemizin menfaati için taraf olduk ve ‘evet’ diyoruz” diye konuştu.

 

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Çağlar, TRT Haber’de canlı yayınlanan Ekonomi 7/24 programına konuk oldu. Elif Saygılıer’in gündeme ilişkin sorularını yanıtlayan Çağlar, 16 Nisan tarihinin Türkiye için ‘milat’ olacağını söyledi.

 

TÜRKİYE İÇİN MİLAT

Bu tarihten sonra özellikle ‘koalisyon hükümetleri’nden Türkiye’nin kurtulacağını savunan Çağlar, “Cumhuriyet kurulduğundan bu yana hükümet sayısına bakın. 
Bu durum artık son bulmalı. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi, Türkiye için milat ve Türkiye’nin bu sisteme kesinlikle geçmesi gerekiyor” dedi.

 

TARAF OLDUK, ÇÜNKÜ…

Çağlar, bu süreçte İstanbul Ticaret Odası olarak ‘taraf’ olmalarını ise “400 bin üyenin menfaati için” şeklinde açıkladı. Çağlar, “Taraf olmak mecburiyetindeyiz; çünkü terör örgütünün ‘hayır’ dediği bir yerde biz iş dünyası temsilcileri ‘evet’ demezsek bunun hesabını kimseye veremeyiz. 
Biz bu işe ‘evet’ diyoruz” diye konuştu.

 

HÜKÜMETLE SENKRONİZE

İş dünyası ile siyasetin birbirinden ayrı düşünülemeyeceğini kaydeden Çağlar, şöyle devam etti: “Parlamentoda iş dünyasından çok isim var. Biz, hükümetimizle senkronize ve uzun süreli çalışmak zorundayız ki, sonuç alalım. Ama koalisyonlar devam ederse ve hükümet sık değişirse biz ekonomiyi kiminle konuşacağız? Sürekli siyaset konuşarak hiçbir zaman ekonomiyi konuşmaya fırsat bulamayız. Amacımız, ekonomiyi konuşmak. Çünkü dünyada her şey ekonomi üzerine konuşuluyor.”

 

İSTANBUL’A DÜNYANIN EN MODERN FUAR ALANINI YAPIYORUZ

İTO Başkanı İbrahim Çağlar, dünyanın en büyük gayrimenkul fuarı MIPIM’de bu yıl da İTO olarak fuarın en prestijli bölümünde yer aldıklarını hatırlattı. Fuarda, İstanbul’daki yeni projeleri anlattıklarını belirten Çağlar, şunları söyledi: “Çok sayıda proje hayata geçiyor. Dünyanın hiçbir şehrinde bu kadar çok sayıda büyük proje yok. Fuar biter bitmez, 30 Mart’ta önümüzdeki yılın planlamasını yapmak üzere bir toplantı organize edeceğiz. MIPIM ve benzer büyüklükteki fuarları İstanbul’a alabilmek için çok iyi bir alana ihtiyacımız var. İstanbul Dünya Ticaret Merkezi’ndeki (İDTM) mevcut fuar alanımız yetersiz. İTO olarak, 750 bin metrekareye yayılacak 500 bin dolarlık dünyanın en modern fuar alanı yapıyoruz.
Sonuçta İstanbul 8 bin 500 yıllık geçmişi olan dünyanın en kadim şehirlerinden biri.”

 

HAMİLİK PROJESİNİ BÜYÜTECEĞİZ

İbrahim Çağlar, Türkiye’nin işsizlikle ilgili tedbir almak zorunda olduğunu savunarak, “Cumhurbaşkanımız seferberlik başlattı. Biz de İTO olarak 500 bin kişilik istihdam taahhüdünde bulunduk. Bu bağlamda 108 bin 245 kişi şubat sonu itibariyle istihdama katıldı. Bizim de taahhüdümüz böyleydi” dedi. Bu noktada hükümetin verdiği teşvikin etkili olduğunu kaydeden Çağlar, şunları söyledi: “Bizim de meslek liseleri ve meslek yüksek okullarında ‘hamilik projemiz’ var. Bu kapsamda iş dünyası temsilcileri, öğrencilerin ihtiyaçlarını sağlamaya gayret ediyor. Ara eleman ihtiyacımız çok fazla. Dolayısıyla bu projeyi önümüzdeki dönemlerde daha da büyüteceğiz.”

 

YATIRIM İÇİN DÖVİZLE BORÇLANMAK ZORUNDAYIZ

Türkiye’de reel kesimden döviz açığı toplamı 202 milyar doları bulan 27 bin firmanın olduğunu kaydeden İbrahim Çağlar, bunların uzun vadede yönetilebilir olduğunu söyledi. 
İş dünyasının yatırım için döviz ile borçlanmak mecburiyetinde olduğunu belirten Çağlar, “Bu yüzden bu konuda bizim bir korkumuz yok” dedi.

 

3 MİLYON SURİYELİ’DEN 1 MİLYONU ÇALIŞABİLİR

Türkiye’de Suriyeli göçmen sayısının 3 milyonu geçtiğini kaydeden İbrahim Çağlar, bu rakamın içinde çalışacak insan sayısının ise yaklaşık 1 milyonun üzerinde olduğunu ifade etti. Çağlar, “Bu insanlara istihdam sağlamazsak bu sefer farklı yollara başvurabilirler. Ardından sosyal sıkıntılar ortaya çıkar” diye konuştu.

 

İKİ AYDA 8 BİN 479 FİRMA KURULDU

İTO kayıtlarına göre yılın ilk iki ayında İstanbul’da 8 bin 479 firmanın kurulduğu bilgisini paylaşan İbrahim Çağlar, bunlardan 749’unun yabancı firma olduğunu söyledi. Çağlar, “Demek ki, insanların olumlu bir beklentisi var” dedi.

 

AVRUPA’YA İHRACATIMIZ ARTMALI

İTO Başkanı Çağlar, Avrupa’daki nüfusun giderek yaşlandığını ve üretiminin de düştüğünü dile getirerek, “Avrupa’nın ihtiyacını karşılayacak ona yakın tek ülke Türkiye. Dolayısıyla Avrupa ülkeleri ithalatını bizden yapmaya devam etmek zorunda. Biz de bu oranı artırmalıyız” dedi.
 

Son Eklenen Haberler
Türkiye için vizyoner projelerin öncüsüydü
Sosyal hayatında da öncüydü
Çağlar döneminde üyeye yönelik hizmetler