HABERLER
10.03.2017
Çağlar: İşverenin yükü daha da hafifleyecek


İstanbul Ticaret Odası’nın mart ayı Meclis toplantısında konuşan İTO Başkanı İbrahim Çağlar, işverenin yükünü hafifletmek için yeni bir kredi kampanyası üzerinde çalıştıklarını söyledi. Çağlar, bu krediden istihdam seferberliğine katkıda bulunan üyelerin yararlanacağını açıkladı.


İstanbul Ticaret Odası Başkanı İbrahim Çağlar, işverenlerin yükünü azaltmak için kredi kampanyası üzerinde çalıştıklarını açıkladı. Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci’nin de katıldığı mart ayı Meclis toplantısında Oda’nın istihdam seferberliği ile ilgili çalışmalarını anlatan Çağlar, “Bu krediden istihdam seferberliği kapsamında işçi sayısını artıran üyelerin teminatsız ve piyasa koşullarından daha uygun maliyetlerle yararlanabilmesini amaçlıyoruz” dedi.

Batı’nın Türkiye’ye karşı ikiyüzlü tavrını da kınayan Çağlar, Avrupa’da Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi için bir miting düzenlenmesi halinde Oda olarak destek verip katılacaklarını bildirdi.

Çağlar, Trump’ın icraatları, Fed’in faiz hamlesi, Batı’daki seçimler ve AB’deki ayrılıkçı rüzgarlar gibi dünya ekonomisinde belirsizliği oluşturan sorunların cevabının bulunamadığına dikkat çekti.

Küresel adımların, dünyanın dış ticaret dengesinden dolar kurunun seviyesine kadar küresel boyutta birçok etkiyi beraberinde getireceğini vurgulayan Çağlar, “Küresel gerçeklikle ‘ekonomik milliyetçilik’ arasındaki ilişki tartışılacak görünüyor. Belirsizlik yeni yüzyılın karakteri haline geldi. Böyle dönemlerde güçlü liderlerin önemi artıyor. Biz bu konuda şanslıyız. Cumhurbaşkanımızın nezdinde ekonomide ve politikalarda hedefe kilitlenmiş durumdayız” dedi.

HALKIMIZIN FERASETİ

Çağlar, 16 Nisan’da Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin halkın takdirine sunulacağını hatırlatarak, “Mevcut sistemi halkımızın da ferasetiyle geride bırakacağız” diye konuştu.

Çağlar, istidam sağlamanın, dünyanın cevap bulması gereken ortak sorun olduğunu vurgulayarak, bu anlamda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başlattığı ‘İstihdam Seferberliği’ çağrısının önemli olduğunu kaydetti. İstanbul iş dünyası adına 500 bin ilave istihdam sözü verdiklerini hatırlatan Çağlar, şunları söyledi: “Bu sözü yerine getirebilmek için yoğun çalışma başlattık. Seferberliği ve teşvikleri iş dünyasına anlatmak için her mecrayı kullanıyoruz. Üyelerimize, seferberliğe sahip çıkmaları noktasında mektup gönderdik. Oda gazetemizde ve sosyal medyada konunun detaylarını, yapılması gerekenleri ve başvuru şartlarını paylaşıyoruz. İstihdam şampiyonlarının ödüllendirilmesi noktasında da hazırlıklara başladık.”

BEKLENTİ POZİTİF

Çağlar, ihracatçıya yeşil pasaport ve çek yasası gibi sıkıntıların çözümü noktasında hükümetle karşılıklı yoğun mesai harcadıklarını belirterek, teşekkür etti. Çağlar, 2017’ye ilişkin şunları söyledi: “Beklentimiz olumlu.

Yılın ikinci çeyreğinden sonra ekonomideki rölantiden sıyrılacağız. Türkiye gelecek yılların yüksek gelirli ülkeler liginde gösteriliyor. OECD, 2030’da milli gelirimizin 3 trilyon dolara ulaşacağı tahmininde bulundu.”

DÜNYANIN EN BÜYÜK YAYINCILIK ÜSSÜ

Göreve geldikleri 2013 Haziran ayından bu yana, ‘önce üye önce hizmet’ şiarı ile çalıştıklarını belirten Çağlar, Oda’nın projeleri hakkında bilgi verdi. Bunlardan birinin de Kitapkent olduğunu hatırlatan Çağlar, şöyle konuştu: “Dünyanın en büyük kitap kenti Güney Kore Paju şehrinde yayıncılık bölümü toplam 700 bin metrekare. Bizim projemizdeyse bu alan 2 milyon 800 bin metrekare. Dünyanın en büyük yayıncılık üssünü inşa ediyoruz. Kitapkent, hem ekonomik hem de kültürel açıdan küresel ölçekte atılmış dev bir adım.”

Son Eklenen Haberler
Türkiye için vizyoner projelerin öncüsüydü
Sosyal hayatında da öncüydü
Çağlar döneminde üyeye yönelik hizmetler