HABERLER
22.12.2016
Türkiye için birleşerek büyüyeceğiz


İstanbul Ticaret Odası (İTO) Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Çağlar, 2017’de çalışmalarını İran ve Afrika’da devam ettirirken, ABD ve Rusya’ya da yoğunlaşacaklarını bildirdi.

Çağlar, Oda’nın 2017 iş programı ve bütçe görüşmeleri toplantısında yaptığı konuşmada, hedeflerinin ve rotalarının belli olduğunu belirterek, Türkiye’yi büyütmek zorunda olduklarını söyledi. Başkan Çağlar, bu nedenle 2017 iş programı ve bütçesinin ana felsefesinin, ‘birleşmek ve büyümek’ olduğunu vurguladı.

SAĞLAM EKONOMİ

İleri görüşlülükle ve mazeret üretmeden sağlam bir ekonomi için çalışacaklarını ifade eden Çağlar, “Fed, faiz arttırsa da petrol fiyatları artsa da terör maşaları kudursa da büyüyeceğiz. İTO’ya düşen bunu nasıl yapacağımızın cevabını bulmak” diye konuştu.

Kendi uçağını, tankını üreten, dünyanın enerji akışına yön veren, çevresindeki zulme ‘dur’ diyebilen, her koşulda büyüyen ve kenetlenen bir Türkiye gerçeği olduğunu belirten Çağlar, 2017’nin yatırım, üretim, ihracat ve turizm gibi her alanda seferberlik yılı olacağını söyledi.

25 FUAR TAKVİMDE

Çağlar, ‘parçalamaya ve bölmeye odaklanmış bir dünyada, bir an bile karamsarlığa kapılmadan çalışmaya, üretmeye devam etme’ üzerine bir yol haritası ortaya koyduklarını kaydetti.

2016’da ticari diplomasiyi hızlandırdıklarını, fuar organizasyonu sayısını 22’den 28’e çıkardıklarını, bu fuarlara katılan üye firma sayısını da geçen yıla göre yüzde 35 artırdıklarını bildiren Çağlar, 2017 için şimdiden 25 fuarı takvimlerine aldıklarını anlattı.

Çağlar, Kanada’dan Çin’e kadar milli katılım organizasyonlarına devam edeceklerini ve bu organizasyonlar için 2017 bütçesinde 18 milyon TL kaynak ayırdıklarını söyledi. 

YABANCI SERMAYE TANITIM OFİSİ

Çağlar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve hükümet üyeleriyle birçok ülkeyi ziyaret ettiklerini hatırlatarak, “Dünya dönerken, biz de yerimizde durmadık. 2016’da 1 milyon 200 bin kilometre yol yaptık. Bu rakam, dünyanın çevresini 30 kez dolaşmaya eş değer” dedi.

2017’de İTO Yabancı Sermaye Tanıtım Ofisi’ni hayata geçireceklerini belirten Çağlar, gelecek günlerde dünyanın önemli finans gazetelerinin köşe yazarlarını İstanbul’da ağırlamayı planladıklarını bildirdi.

İHRACATTA YENİ ROTA

Başkan Çağlar, dış ilişkilerde İran, Rusya, Afrika ve Amerika’ya özel önem verdiklerini ifade ederek, “Türkiye’nin dış ticaret payını artırmanın anahtarı bu ülkelerle ilişkileri geliştirmekte saklı. Geçen yıl İran’a dönük faaliyetlerimizi hızlandırmıştık. 2016’da da Afrika kıtasına yönelik birçok çalışma gerçekleştirdik. 2017’de bu çalışmalarımızı İran ve Afrika’da devam ettirirken, ABD ve Rusya’ya da yoğunlaşacağız” diye konuştu. 

Elektronik Belge Yönetim Sistemi’ne geçtiklerini, söz konusu sistem ile 5.5 milyon sayfa kağıt tasarrufu sağladıklarını kaydeden Çağlar, “Bu sistemle 671 adet ağacı ve 3.3 ton suyu kurtardık. 13 ton atık oluşmasını önledik” dedi.

BÜTÇE FAZLA VERDİ

Bu yılki Oda faaliyetleri hakkında bilgi veren Çağlar, İTO’nun 2016 bütçesinde toplam gelirin 274 milyon 536 bin 653 lira, toplam giderin ise 243 milyon 172 bin 341 lira olduğunu, böylelikle 2016 bütçesinin 31 milyon lira fazla verdiğini bildirdi.

Gelirlerinin bir önceki döneme göre yüzde 50 arttığını belirten Çağlar, “Bu rakam, büyüyen İTO camiamızın ispatı, İstanbul iş dünyasının gücü. Bu başarı bugün itibarıyla 400 bin 215 üyemizin” dedi. 

SONUÇ ALINAN KONULAR

Vergi borçlarında yeniden yapılandırma.
Vergisini düzenli ödeyen mükellefe indirim.
Asgari ücrette işverene teşvik.
İhracatçıya yeşil pasaport ve çift pasaport.
Faizlerin düşürülmesi.
Yurtdışından gelen gayrimenkul ve yatırım sahiplerine çalışma ve oturma izni.
Gümrüklerde tek pencere sistemi.
Yetkilendirilmiş gümrük müşavirliği sisteminin yeniden devreye alınması.
e-hacizdeki sorunların giderilmesi.
Özel istihdam ve geçici istihdam büroları.
Bankalarca taşınırların teminat kabul edilmesi.
Kredi kartlarındaki taksit sayısının artması.
Çek Kanunu’ndaki değişiklik.
KOBİ’lere uygun maliyetli, kefilsiz kredi.
Bankacılık kanunundaki KOBİ tanımının değişmesi.

İTO 2016’DA NE YAPTI?

Fuar sayısı 28’e ulaştı.
Hindistan, Singapur, Cezayir, Amerika, Gana ve Kanada gibi coğrafyalarda yeni kapılar açıldı.
Fuar harcamalarında yüzde 20 tasarruf edildi.
MIPIM Fuarı’na en geniş katılım.
Dizi sektörü en önemli fuarlarda tanıtıldı.
Türkiye Paris SIAL’de tarihindeki en büyük gıda fuarı milli katılımını sağladı. 
50 farklı ülkeden 80’i aşkın yabancı işadamı heyeti, 50’yi aşkın diplomat Oda’yı ziyaret etti.
49 ülkenin başkonsolos ve ülke temsilcisi Oda’da ağırlandı. 
e-İTO ile hizmetler, elektronik ortama taşındı. 
İnternetten tam 385 bin işlem gerçekleşti.
Yıllık aidat ve munzam aidat ödemeleri oda web portalına da taşındı. 90 bin üye bu hizmeti kullandı.
Ankara’ya 20 adet resmi ziyaret düzenlendi.
Oda basında yer alan 6 bin 328 adet haberle reel sektörün sesi oldu.
Hani 15 Temmuz girişimi yurtdışında iş çevrelerine anlatıldı. 
Bilgiyi Ticarileştirme Merkezi kuruldu.

2017 BÜTÇESİ 277 MİLYON TL

İstanbul Ticaret Odası'nın (İTO) 2017 yılı bütçesi 277 milyon 20 bin 8 lira olarak kabul edildi. İTO 2017 Yılı İş Programı ve Bütçe Görüşmeleri toplantısı İTO Meclisi'nde gerçekleştirildi.

Bütçe Komisyonu Başkanı Sadettin Çaldağ'ın yaptığı değerlendirmeyle 2016 gelir ve giderleri ile 2017 bütçesi meclise sunuldu. Ardından bütçe fasılları tek tek meclisin onayına sunuldu. Gerçekleştirilen oylamada yeni yıl bütçesi kabul edildi. Geçen yıl 260 milyon 975 bin 9 Türk Lirası olan İTO bütçesi, yaklaşık 16 milyon lira artmış oldu.

Son Eklenen Haberler
Türkiye için vizyoner projelerin öncüsüydü
Sosyal hayatında da öncüydü
Çağlar döneminde üyeye yönelik hizmetler