HABERLER
10.10.2016
Yolları birlikte açıyoruz


Başbakan Binali Yıldırım, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nde (TOBB) düzenlenen 9. Türkiye Ticaret ve Sanayi Şurası’na katıldı.

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ve TOBB Başkan Yardımcısı İbrahim Çağlar tarafından karşılanan Başbakan Yıldırım, şurada 45 il ve ilçeden ticaret ve sanayi odası başkanlarının görüşlerini ve sorunlarını dinledi.

 

Sanayi ve ticaret odası başkanlarının ifade ettiği sorunları, bakanlarla birlikte titizlikle not ettiğini belirten Yıldırım, “Bunların hepsine çözüm bulmak, ülkemizin ve milletimizin muasır medeniyetler yolculuğunda en önemli paydaşlarından biri olan siz sanayi ve ticaret erbabının önünü açmak, yolunu aydınlatmak, 65. Hükümet olarak bizim en önemli görevlerimizden biridir. Memleketin bütün paydaşlarını, her alandaki sivil toplum kuruluşlarını işin içine dâhil etmek suretiyle vatandaşımızın beklediği en ideal çözümü üretmeye çalıştık. Zaman; çalışma, üretme zamanı ve sanayicimizin esnafımızın, tüccarımızın, ihracatçımızın yanında olma zamanı” dedi.

 

DOĞU’YA YÖNELİN

 

Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci’nin de bulunduğu toplantıda iş dünyasının temsilcilerine seslenen Başbakan Yıldırım, şunları söyledi: “TOBB’dan, siz sanayicilerden özellikle bir ricam var. Cazibe merkezi olarak tanımladığımız 23 ilden oluşan bölgeye yönelik bir hamle başlatmanızı istiyorum. Hepimiz elimizi taşın altına koyacağız. ‘El eli yıkar, el de döner yüzü yıkar’ diye bir tabir var. Dolayısıyla o bölgelerde mutlaka pozitif ayrımcılık yapacağız, yatırım yapacağız, karşılığını biz vereceğiz, hiç merak etmeyin.”

 

YAPILANDIRMA BAŞVURULARI

 

Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin 6736 Sayılı Kanun ile getirilen imkana dikkat çeken Maliye Bakanı Ağbal, “Yeniden yapılandırılan tutar 13 milyar liraya vardı, başvuru sayısı 2 milyonu geçti. Her geçen gün vergi dairelerine müracaatlar artıyor” dedi.

 

FETÖ İLE MÜCADELE

 

Konuşmasında, FETÖ yapılanmasına karşı verilen mücadeleye de değinen Başbakan Yıldırım, “FETÖ’yle mücadelede iş alemi için ölçümüz çok nettir. Biz şirketleri değil, sorumlu şahısları cezalandıracağız. Şirketlere atadığımız kayyumlar tartışılır hale geldi. Değişiklik yaptık. Artık bütün şirketler için bir kayyum olacak: TMSF” diye konuştu.

Son Eklenen Haberler
Türkiye için vizyoner projelerin öncüsüydü
Sosyal hayatında da öncüydü
Çağlar döneminde üyeye yönelik hizmetler