HABERLER
14.10.2016
Türkiye’ye yatırımcı ilgisi sürüyor


İstanbul Ticaret Odası Başkanı İbrahim Çağlar, reel piyasaların, dünyada spekülasyonlarla şekillenen ekonomik beklentilerden sıkıldığını söyledi. Türkiye’nin yatırımcı için güven verdiğini vurgulayan Çağlar, “Moody’s istediği kadar notumuzu düşürsün. Yatırımcılar Türkiye’ye güveniyor” dedi.

 

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Çağlar, reel piyasaların dünyada spekülasyonlarla şekillenen ekonomik beklentilerden sıkıldığını bildirdi. Çağlar, dünyadaki belirsizlik koşullarına rağmen, Türkiye’ye olan yabancı ilgisinin sürdüğünü belirtti. Bu kapsamda Türk-Arap Ticaret Odası’nın kurulacağını açıklayan Çağlar, “Moody’s istediği kadar notumuzu düşürsün. Yatırımcılar Türkiye’ye güveniyor” dedi.

 

Çağlar, İTO’nun ekim ayı Olağan Meclis Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, dünyada savaşların bazı bölgelerde silahlarla, bazı bölgelerde de ekonomiler üzerinden kıyasıya sürdüğünü söyledi.

 

ABD-AB REKABETİ

ABD’nin Deutsche Bank’a kestiği cezaya değinen Çağlar, “ABD ve AB, bir yanda transatlantik anlaşmasıyla serbest ticaretin önünü açmaya hazırlanırken, diğer taraftan bel altı vuruşlarla birbirini ezmeye çalışıyor. Önce ABD Volkswagen’e önemli bir ceza kesti. AB, bunun intikamını Apple’a kestiği cezayla ödetmeye kalktı. ABD de misilleme olarak Deutsche Bank’ı bugünkü sıkıntıya sürükleyen adımı attı” diye konuştu. 

Çağlar, şunları söyledi: “Avrupa’da İngiltere’nin AB’den çıkıyor olması, AB’nin en güçlü liderlerinden Merkel’in dahi koltuğunu kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya kalması ve bir türlü canlanmayan ekonomileri hem ekonomik hem de siyasi bir istikrarsızlıkla boğuştuklarını ortaya koyuyor. ABD cephesine döndüğümüzde, Fed’in faiz oyalamacası devam ediyor.”

IMF’nin rezerv para sepetine yuanı da eklediğini hatırlatan Çağlar, “Burada dolar, Euro ve sterlin vardı. Bu, geleceğin yönünü gösteren önemli bir adım” dedi.

 

YENİ PARAMETRELER

Çağlar, 2017’de ekonominin seyrini etkileyecek gelişmeleri şöyle değerlendirdi: “Diğer yanda petrol üreticisi ülkeler, petrol arzını kısmaya hazırlanıyor. Bu hazırlık şimdiden petrol fiyatını bir miktar yukarıya taşımış durumda. Gelecek yıl için 60 dolar seviyesi konuşuluyor. İşte 2017’de ülkemiz ekonomisinin seyri için bu gelişmeleri yakından takip edeceğiz. En yakın ticari partnerimiz olan AB’nin durumu, cari açığımızın ana kalemi petrolün fiyatı ve doların önemli fiyatlayıcılarından Fed’in hamleleri kuşkusuz ekonomik kararlarımızda önemli başlıklar olacak. Bu değişimleri yorumlayarak, geleceği tahmin edebilmek çok önemli.”

 

GELECEK ÇALIŞTAYI

Çağlar, dünya ekonomisinin ve ekonomiyi belirleyen siyasal hareketlerin geleceğine dair bir rapor hazırlamak için dünyanın önemli gelecek bilimcilerini, İTO çatısı altında toplayarak bir çalıştay yapılmasını önerdi. Çağlar, önerisinin detaylarını şöyle anlattı: “Bu çalıştayda geleceği masaya yatıralım. Üretimden politikalara, sağlıktan nüfus hareketlerine, ticaretten kültüre ‘dünya nereye gidiyor’ sorusuna cevap arayalım. Ortaya çıkan sonuçları iş ve siyaset dünyasıyla paylaşalım. Geleceğe de yön verecek olan İstanbul’umuza böyle bir toplantının yakışacağını düşünüyorum.”

 

BACASIZ SANAYİ

Oda olarak Türkiye’yi iki önemli fuarda geniş bir katılımla temsil edeceklerini hatırlatan Çağlar, şu bilgiyi verdi: “Fransa’nın Cannes şehrindeki dünyanın en büyük TV ve Eğlence İçerik Fuarı MIPCOM. Biliyorsunuz Türk dizi sektörü bacasız bir sanayiye dönüşmek üzere. Tam 102 ülkede kendine izleyici buluyor ve yıllık 350 milyon dolarlık bir ihracat geliri sağlıyor. Hedef 2023 için 1 milyar dolar ihracat geliri. Bir diğer önemli fuar katılımımız da dünyanın en önemli gıda fuarlarından Paris’teki SIAL fuarı. Türkiye ihracatının yüzde 10’unu gıda, tarım ve hayvancılıktan sağlıyor. Gıda sektörü vazgeçilmezlerimiz arasında. Çok da kaliteli ürün üretiyoruz. Bu yüzden pazarımızı büyütmemiz şart.”

 

2.3 TRİLYON DOLARLIK PAZAR

Eylülde TOBB Başkan Yardımcısı olarak başkanlık ettiği ve Bakan Nihat Zeybekci’nin de katıldığı ABD Ticaret Odası ile yapılan toplantıya da değinen Çağlar, gelecekte planlanan çalışmaları da şöyle anlattı: “Burada Türkiye’de gerçekleştireceğimiz ‘ABD Yatırım Konferansı’ ve Amerika’da düzenleyeceğimiz ‘Türkiye Yatırım Haftası’ etkinliklerinin detaylarını belirledik. Amerika, Türkiye için potansiyeli çok büyük bir pazar. Yılda 2.3 trilyon dolarlık alımı var. Bizim ihracatımızsa 6.4 milyar dolar. Sadece bu iki rakam bile yapılacak çok şey olduğunu ortaya koyuyor.”

 

TÜRK-ARAP TİCARET ODASI

1-2 Kasım tarihlerinde de Bahreyn’de TOBB olarak Körfez odalarıyla ortaklaşa Türkiye-Körfez 2. İş ve Yatırım Forumu’nu düzenleyecekleri bilgisini veren Başkan Çağlar, Türk-Arap Ticaret Odası’nın kuruluş anlaşmasının imzalanacağını açıkladı. Çağlar, “Moody’s notumuzu düşürsün, yatırımcılar Türkiye’ye güveniyor ve ilgisini sürdürüyor. Türkiye’deki yabancılar bu kararlardan etkilenmiyor, çünkü Türkiye’yi tanıyorlar, biliyorlar. İstikrarla büyüyen bir ekonomiyiz. İkinci çeyrek büyüme rakamımız yüzde 3.1. Bu aralıksız 27 çeyrektir büyümek demek.”

 

BEMBEYAZ SAYFA AÇILIYOR

Gerek İTO çatısı, gerekse de TOBB çatısı altında, çalışmaları hızlandırdıklarını anlatan İbrahim Çağlar, bu taleplerin hükümet nezdinde ses bulmasından da büyük memnuniyet duyduklarını söyledi. Çağlar, sonuç aldıkları başlıkları şöyle özetledi:

 

Yeniden yapılandırma uzun zamandır talep ettiğimiz bir husustu. Bu kanun çıkarıldı. Ancak bu süreçte vergisini düzenli ödeyen mükelleflerimizin de mağdur edilmemesi konusunu gündeme taşımıştık. İTO olarak kademeli bir indirim sistemi önerdik. Sayın Maliye Bakanımız geçen ay bu çalışmanın müjdesini verdi ve çok kısa bir zamanda yürürlüğe gireceğini ifade etti.
Uzun zamandır hükümetlerimizle paylaştığımız bir konu var. Yeni Nesil Bir Kalkınma Bankası. Bu banka ülkemizde eksikliğini hissettiğimiz proje finansmanını düşük faiz ve uzun vade ile gerçekleştirecek. İlgili Bakanlarımız bu konuda da bir yapılandırma içinde olunduğunu açıkladılar.
İç piyasanın canlandırılması noktasında talep ettiğimiz taksit sayısının artması ve borç yapılandırması düzenlemesi de yürürlüğe girdi. Kozmetik sektöründe taksitlendirmenin kaldırılması konusunu Bakanımızla görüştüm inşallah taksitlendirme çıkacak. 
Yine yerini bulan önemli bir talebimiz de 50’den az çalışanı olan az tehlikeli iş yerlerinde iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi çalıştırma yükümlülüğünün 2017 Ocak ayına kadar uzatılması oldu.
Merkez Bankası, iş dünyasının çağrısına kulak vererek üst üste yedinci kez faiz indirimine gitti. Bankaların da konut kredilerinde bir miktar indirime gitmeleri sevindirici. Ticari kredilerde de aynı indirimi bekliyoruz.
Çek kanunu ve iflas erteleme müessesesinde yapılan düzenlemeler bizleri memnun etti.

 

HAK BİLİNEN YOLDA DEVAM

29 Ekim günü Cumhuriyetin 93. yıldönümünün kutlanacağını hatırlatan Çağlar, Cumhuriyetin banisi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere kahraman arkadaşlarını, rahmetle ve şükranla yad ettiğini söyledi. Çağlar, “Şunun altını çizmek gerekir ki 1923’te milletin iradesiyle tesis edilen Türkiye Cumhuriyeti o günden bugüne mazlumlar için ümit, düşene uzanan el olmuştur. Kim ne derse desin. Hangi hain plan yapılırsa yapılsın Türk milleti, hak bildiği yolda yürümeye devam ediyor, devam edecektir.” Çağlar, Kerbela hadisesinin de 1377. yıldönümünde Seyyid-i şüheda Hz. Hüseyin ve Kerbela’da şehit düşen Ehli-Beyt başta olmak üzere, tüm şehitleri minnetle yad ettiğini söyledi.

 

HAİN GİRİŞİMİ ANLATACAĞIZ

Demokrasi Platformu olarak Belçika’da da bir takım temaslarda bulunacaklarını söyleyen Çağlar, Amerika’da düzenlenecek benzer toplantıda darbe girişiminin ekonomik boyutlarını anlatacağını söyledi.

Son Eklenen Haberler
Türkiye için vizyoner projelerin öncüsüydü
Sosyal hayatında da öncüydü
Çağlar döneminde üyeye yönelik hizmetler