HABERLER
03.08.2016
49 ülkenin başkonsolosu İTO’da toplandı


İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı İbrahim Çağlar, 49 ülkenin İstanbul Başkonsolosu ve üst düzey temsilcileri ile bir toplantı gerçekleştirdi. Çağlar, “15 Temmuz terörünün püskürtülmesi sadece Türkiye için değil dünya için çok önemli ve hayati bir eşiktir. Yaşadığımız süreçten daha da güçlenerek çıkacak güç ve iradeye sahip olduğumuzun en iyi şahitleri sizlersiniz” dedi.

 

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı İbrahim Çağlar, 49 ülkenin İstanbul Başkonsolosu ve üst düzey temsilcileri ile bir toplantı gerçekleştirdi. ‘Güçlü Ekonomi Güçlü Türkiye’ başlıklı toplantıda konuşan Çağlar, 15 Temmuz darbe girişiminde asker elbisesi giymiş Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) Türkiye ile birlikte ‘tüm küresel düzeni’ tehdit ettiğini söyledi.

15 TEMMUZ DÜNYA İÇİN HAYATİ BİR ‘EŞİK’

“Artık hiçbir ülke fildişi kulesinde kalarak olayları güven içinde izleyemeyecek” diyen Çağlar, “16 Temmuz sabahı teröristler başarılı olsaydı bu, 79 milyon insanımız için değil, uzak-yakın demeden pek çok ülkeyi etkileyecek derin bir bunalımın ayak sesleri olacaktı. Dolayısıyla 15 Temmuz terörünün püskürtülmesi sadece Türkiye için değil, dünya için çok önemli ve hayati bir eşik. Türkiye, 15 Temmuz’u 16’sına bağlayan gece dünyadaki huzurun tesisi adına çok büyük bir sınav vermiştir. Ne mutlu ki bugün demokrasi kazanmıştır, dünya barışı kazanmıştır” diye konuştu.

EKONOMİK GÜCÜN KANITI OLDU

15 Temmuz’da Türkiye’deki demokratik kültür ve milli iradeye dayalı siyasi yönetimin dünya tarihi açısından bir hürriyet destanı yazdığını belirten Çağlar, şunları söyledi: “Başta Sayın Cumhur-başkanımız, hükümetimiz, güvenlik güçlerimiz, iş dünyası ve sivil toplum kuruluşları ve en önemlisi de kadın, çocuk, yaşlı demeden aziz milletimiz bu girişime ‘dur’ dedi. Ben buradan demokrasi aşığı olan, iradesine sahip çıkan milletimize şükranlarımı sunuyorum. Bu yolda canını yitiren 237 vatandaşımıza da rahmet diliyorum.”

Türkiye’nin ekonomik potansiyelini ve iş dünyasının kararlılığını vurgulayan Çağlar, yaşanan sürecin adeta bir sınav gibi ülkemizin ekonomik, siyasi ve toplumsal yönden ne kadar güçlü olduğunun kanıtı olduğunu vurguladı.

MEGA PROJELERDE TAKVİM İŞLİYOR

İTO Başkanı Çağlar, 15 Temmuz’un ardından dolar, Euro ve borsanın eski seviyelerine doğru bir seyir izlediğini, yurtiçinde insanların dövize değil, TL’ye yatırım yapmalarının da ekonomiye olan güvenin çok açık bir göstergesi olduğunu kaydetti. Çağlar, “Merkez Bankası’nın açıklamasında da bu olayın enflasyon üzerinde etkisi olmayacağı ortaya koyuldu. Diğer yandan özel tüketimde gerileme yok, hızını koruyor. Mega projelerde de takvim işliyor” dedi. Başkonsoloslara hitabında hükümetin OHAL süresince günlük hayatı etkileyecek bir uygulama olmayacağının sözünü verdiğini belirten Çağlar, “İş dünyasının her zaman yanında olan, yabancı yatırımcıyı her ortamda destekleyen Sayın Cumhurbaşkanımıza ve hükümetimize güvenimiz tamdır. Hem demokrasimizin hem ekonomimizin bu süreçten güçlenerek çıkacağına hiç şüphemiz yok” diyerek gerek konsolosluklar ve gerekse yabancı yatırımcı açısından endişe edilecek bir durum olmadığının altını çizdi. Toplantıda başkonsolosların temsil ettiği ülkelerle özel sektörümüzün ekonomik işbirliğini kuvvetlendirecek adımlar da ele alındı.

TÜRKİYE TANINMADAN HABER YAZILIYOR

Türkiye ekonomisinin, sürdürdüğü reformlar ve tutarlı finans politikalarıyla özellikle son 10 yılda üstün bir performans gösterdiğini kaydeden Çağlar, başkonsoloslara hitabında, bunun aksi yönünde oluşturulmak istenen yargının yanlış olduğunu vurguladı. Çağlar, şöyle konuştu: “Türkiye’den çok uzaklarda, bu ülkeyi hiç tanımadan yazılan ve doğruyu yansıtmayan haberlerin ülke gerçeklerinden ne denli uzak olduğunu en iyi bilen sizlersiniz. Hem İstanbul’un büyük potansiyelinin, hem de yaşadığımız süreçten daha da güçlenerek çıkacak güç ve iradeye sahip olduğumuzun en iyi şahitleri sizlersiniz. Dünyaya sadece gerçeklerin anlatılması için bu şehir ve ülkede yaşayan siz yabancı misyon şefi dostlarımıza da önemli bir vicdani sorumluluk düşüyor. Bu vicdani sorumluluk, evrensel demokrasi ilkelerinin de doğal bir sonucudur.”

İNGİLTERE, TÜRK HALKININ YANINDA

İngiltere’nin Başkonsolos Vekili Nicholas Kay, İngiltere’nin yaşananları net bir şekilde kınadığı belirtti. Kay, “İngiltere’nin duruşu net. Türk halkının yanında yer alıyor. Herkes dayanışmanın ve birlikteliğin neler getireceğini gördü. İngiltere’nin Türkiye’yle önemli ekonomik bağları var. Bunlar devam edecek” dedi.

EKONOMİK İŞBİRLİĞİ DAHA DA GELİŞECEK

İran Başkonsolosu Mohsen Mortezaeifar, İran hükümetinin ve halkının her zaman yasal ve halk tarafından seçilmiş Türk hükümeti, kardeş ve dost Türk halkının yanında olduğunu ifade etti. Mortezaeifar, “Başkonsolosluğumuz bugün ve gelecekte de her zaman İstanbul Ticaret Odası’nın yanında olacak, özellikle ekonomi alanında işbirliğini geliştirecek” diye konuştu.

PAKİSTAN’DA 240 MİLYON KARDEŞİNİZ VAR

Pakistan’ın İstanbul Başkonsolosu Yousaf Junaid, Türk halkını bu süreçten alnının akıyla çıktığı için kutladı. Junaid, “Pakistan hükûmeti ve halkı, darbe girişimini şiddetle kınayarak Türk hükûmeti ve halkıyla dayanışma içinde olacağını söyledi. Türkiye ve Pakistan iki kardeş ülke. Pakistan’da Türk halkına destek veren 240 milyon kardeşiniz var” dedi.

Son Eklenen Haberler
Türkiye için vizyoner projelerin öncüsüydü
Sosyal hayatında da öncüydü
Çağlar döneminde üyeye yönelik hizmetler