HABERLER
15.08.2016
Aramızda hainlere yer yok


Oda’nın ağustos ayı Meclis toplantısında bir çağrı yapan İstanbul Ticaret Odası Başkanı İbrahim Çağlar, “Hain FETÖ’yle birlikte olanlar bu yüce Meclis’in koltuklarını kirletmeye devam etmesinler, kendiliğinden çekip gitsinler” dedi.

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı İbrahim Çağlar, 15 Temmuz darbe girişiminin, darbe görünümlü bir terör eylemi olduğunu söyledi. Oda’nın 15 Temmuz’dan sonraki ilk olağan Meclis toplantısında konuşan Çağlar, İTO camiası ve iş dünyasına tarihi bir çağrı yaptı. 
Çağlar, İTO içinde hain FETÖ unsurlarına yer olmadığını vurgulayarak, “Hain FETÖ’yle birlikte olanlar bu yüce Meclis’in koltuklarını kirletmeye devam etmesinler, kendiliğinden çekip gitsinler. Türkiye Cumhuriyeti’nin bekasına, milletin iradesine, devletin varlığına darbe vurmak isteyenlerin İTO çatısı altında yeri yoktur” dedi.

 

1 DOLARLIK ADAMLAR

15 Temmuz darbe girişiminin geçmişte yaşanan darbelerden ve darbe girişimlerinden çok farklı olduğunu vurgulayan Çağlar, sözlerini şöyle sürdürdü: “15 Temmuz darbe girişimi, darbe görünümlü bir terör saldırısıdır. Bu, aynı zamanda Türkiye’yi işgal harekatının yeni dünya düzenindeki şeklidir. Müsebbipleri de teröristtir, işgalcidir ve haindir. FETÖ mensupları tam manasıyla mankurttur, hak yolunda değil, ihanet istikametinde giden 1 dolarlık adamlardır. FETÖ’ye ve asker elbisesi giymiş teröristlere maddi destek verenlerin de ekonomiye hizmet etmedikleri ortada. Himmet adı altında toplanan paraların şer odaklarının kirli amaçlarına hizmet için yurt dışına çıkarılmasının ülkemiz ekonomisine maliyetini düşünün. O kirli eller ve zihniyet, asla ve asla Türk iş dünyasının bir parçası olamaz.”

 

ANINDA REDDETTİK

Göreve geldikleri 30 Mayıs 2013’ten itibaren bu çevrelerden gelen taleplere, kara listeye girme tehlikesini göze alarak red cevabı verdiklerini anlatan Başkan Çağlar, “İTO seçim sürecinde yönetim kurulunu oluştururken TUSKON’un ısrarlı talepleri oldu. Bir başkan yardımcılığı, 5 yönetim kurulu üyeliği, 15 TOBB delegesi talep ettiler. Anında reddettim” dedi.

 

TARİHİ ÇAĞRI

Hain FETÖ örgütlenmesinin boyutlarının 17 Aralık sürecinde anlaşıldığına dikkat çeken Çağlar, Oda camiası ve iş dünyasına şu çağrıyı yaptı:

“17 Aralık’tan sonra bunlara gönül vermeye devam edenler, bir sonraki eğitim yılı başladığında bunların okuluna çocuklarını gönderenler, bunların kurslarına evlatlarını gönderenler, bunların finans kuruluşlarına destekte bulunanlar, hâlâ bu hain FETÖ’yle birlikte olanlar bu yüce Meclis’in koltuklarını kirletmeye devam etmesinler. Kendiliğinden çekip gitsinler. Türkiye Cumhuriyeti’nin bekasına, milletin iradesine, devletin varlığına darbe vurmak isteyenlerin İstanbul Ticaret Odası çatısı altında yeri yoktur.”

GEREĞİNİ YAPIYORUZ

Çağlar, bu konuda Oda yönetimi olarak gerekli önlemleri aldıklarını hatırlatarak, “Biz gereğini yapıyoruz, yapmaya devam edeceğiz. Yönetim olarak; Odamızda, üniversitemizde, İDTM’de, Teknopark’ta, ICVB’de, Vakfımızda ve tüm iştiraklerimizde 
bu temizliği yapmaya devam edeceğiz” dedi.

Çağlar, 134 yıllık geleneği ile Oda’nın bu vatan üzerinde oyun oynanmasına izin vermediğini ve vermeyeceğini söyledi.

 

ÖNERİLERİMİZ HAYATA GEÇİYOR

Oda olarak hükümete götürdükleri taleplerin bir bir hayata geçtiğini söyleyen Çağlar, faiz indirimi için de öncülük eden kamu bankalarına teşekkür etti. Çağlar, şöyle devam etti: “21 Haziran’da, ‘Bankaların artık mazereti kalmadı’ demiştik. Bu çıkışımız bazı çevrelerce de eleştirilmişti. Haklı olduğumuzu bugün herkes görüyor. Ziraat Bankası bu noktada ilk adımı attı. Meclis Üyemiz ve Ziraat Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Karslı’nın şahsında Ziraat Bankası’na teşekkür ediyoruz. Vakıf Katılım’da da Öztürk Oran’a teşekkür ediyoruz. Ayrıca Halkbankası, Vakıfbank ve Denizbank da burada hassasiyetlerini ortaya koydular. Diğer bankaları da bekliyoruz.”

 

EKONOMİYE YENİ BAKIŞ

Darbe teşebbüsünün püskürtülmesin-den sonra en önemli görevin ekonomik ajandanın şartlarını yerine getirmek olduğunu vurgulayan Çağlar, 15 Tem-muz’dan itibaren işletmeler üzerinde bazı olumsuz etkilerin yaşandığını hatırlattı.

İbrahim Çağlar, bu dönemin ekonomide de yeni yaklaşımlar gerektirdiğini vurgulayarak, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Nasıl ki siyasette OHAL şartlarını uyguluyorsak ekonomide de standart makro ekonomik hedef ve anlayışları belli ölçülerde gevşetmek gerek. Özellikle kamu bütçesi ve enflasyon hedeflemelerini içinde bulunduğumuz şartlara göre yeniden ele almalıyız. Gerekirse kamuda bütçe açığı artabilir. Enflasyon hedefini yukarıya çekebiliriz.”

 

İTO İSTEDİ ANKARA KULAK VERDİ

Başkan Çağlar, Oda Meclisi ve komitelerden gelen talepleri hükümete ilettiklerini hatırlatarak, bu önerilerin kabul edildiğini vurguladı:

 

NEFES ALDIRACAK ÖNERİLER 

 

KAPIMIZ HAİN HEVESLERE KAPALI 

Oda’nın ağustos ayı Meclis toplantısını açan Meclis Başkanı Şekib Avdagiç, bu coğrafyada güçlü bir devlet, güçlü bir millet, güçlü bir Türkiye’nin istenmediğini söyledi. 

15 Temmuz akşamı bu heveslerin ve Türkiye’yi işgal etme planlarının bir parçasının yaşandığını belirten Avdagiç, bu hain heveslere meyledenlere Oda Meclisi’nin kapısının kapalı olduğunu söyledi. Avdagiç, şöyle konuştu: “Türkiye’nin en büyük Odasıyız. İş dünyasının kalbi burada, sizin temsil ettiğiniz 400 bine yakın üyemizin sesi bu çatı altındadır. 134 yıllık İstanbul Ticaret Odası, ülkesine ve milletine hizmet etmenin adresidir. Bundan gayrı bir heves içinde olanlara, ihanetle yazılmış gündemlerini ülkeye dayatmaya çalışanlara bu Meclis’in kapısı kapalıdır.”

“Cumhurbaşkanımızın canına kasteden, Meclis’i bombalayan, halka ateş açanlar bu milletin askeri değildir” diyen Avdagiç, FETÖ mensuplarının en ağır cezaya çarptırılmasını istedi. 

 

 

DEMOKRASİ KÜRSÜSÜNDE VATAN SEVDASI

İstanbul Ticaret Odası Meclis Üyeleri, hain darbe girişiminin hemen ertesinde 16 Temmuz’da olağanüstü Meclis toplantısında bir araya gelmişti. Bu kez Oda’nın ağustos ayı olağan Meclis toplantısı için kürsüye çıkan Meclis Üyeleri, darbeyi lanetleyerek, vatan sevgilerini dile getirdi. Bugüne kadar kürsüde sektörel ve ekonomik sorunları gündeme getiren üyelerin, demokrasi ve vatan konusundaki duyguları ise ortaktı: 

Son Eklenen Haberler
Türkiye için vizyoner projelerin öncüsüydü
Sosyal hayatında da öncüydü
Çağlar döneminde üyeye yönelik hizmetler