HABERLER
16.08.2016
İş yapacak fikirler BTM ile canlanacak


İTO Bilgiyi Ticarileştirme ve Araştırma Vakfı’nın ilk mütevelli heyet toplantısında iş dünyasının önemli isimleri bir araya geldi. Fikirlerin ticari hayata kazandırılması için güç birliği yapan iş adamları, vakfın kapısının fikri olan herkese açık olduğunu vurguladılar.

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Bilgiyi Ticarileştirme ve Araştırma Vakfı’nın 1. Olağan Mütevelli Heyet Toplantısı, İTO’da yapıldı. Buluşları veya verimliliği artırma yönünde fikri olanların fikirlerinin somutlaşması için güç birliği yapan iş adamlarından oluşan heyet, toplantıda yönetim kurulu üyelerini de seçti. 8 Ağustos 2016’da yapılan toplantıda önce İTO Meclis Başkanı Şekib Avdagiç, İTO Meclis Üyesi Kemal Yamankaradeniz, İTO Meclis Üyesi Serkan Bilir’den oluşan Divan seçildi. Divan Başkanı Avdagiç’in konuşmasının ardından mütevelli heyete seslenen İTO Başkanı İbrahim Çağlar, “Bilgi, kapıları açan anahtara benzer. Bunun için uygun şartlar sağlamanız, insana ve bilgiye yatırım yapmanız gerekir. Akademideki ve iş dünyasındaki enerjiyi ortak bir çatı altında buluşturacak Vakıf, bilgiyi hayat için daha değerli hale getiriyor” dedi.

Konuşmasında, “En büyük dayanağımız insanımızdır” diyen Çağlar, şöyle devam etti: “İnanıyorum ki; tankın, topun, tüfeğin önünde duran bu millet, aklı ve bilgisiyle daha da yükselecektir. Bilgi engin bir derya ve biz bu bilgi deryasına yelken açtık. Bir araya gelmemiz, uygun şartlar sağlamamız, insana ve bilgiye yatırım yapmamız gerekir. En ufak fikir sahibine dahi kapımız açık olacak. Fikir sahibine yol gösterilecek. Bu fikirlerin illa bir buluş olması da gerekmiyor. Üretim süreciyle ilgili küçük bir yenilik, ticari uygulamalarda artı değer oluşturacak bir adım, iş geliştirme yönünde fikirler desteklenecek. Ayrıca buradan iş dünyası, yerli ve yabancı kuruluşlar da araştırma hizmeti alabilecek.”
İTO Genel Sekreteri Ömer Bal’ın da katıldığı toplantıda yapılan seçimle, Bilgiyi Ticarileştirme ve Araştırma Vakfı’nın Yönetim Kurulu ve Denetim Kurulu üyeleri oybirliğiyle seçildi.


YENİ PAZARLAR İÇİN FARKINDALIK

İTO Bilgiyi Ticarileştirme ve Araştırma Vakfı’nın kuruluş metninde vakfın amacı için şöyle deniliyor: “Dünyadaki ve Türkiye’deki ticari gelişmeleri takip ederek, yeni pazarlar ve fırsatlar hakkında farkındalık oluşturmak, potansiyeli yüksek ve sürdürülebilir iş fikirlerini ticari değerlere dönüştürmek amaçları ile eğitim vermek, uygulama ve araştırma merkezleri ve enstitülerle işbirliği yaparak hazırlayacağı araştırma ve proje sonuçlarını raporlar, bilimsel yayınlar, ulusal ve uluslararası etkinlikler aracılığı ile yaymak.”


VAKIF YÖNETİM KURULU ÜYELERİ

İbrahim Çağlar
Gökhan Murat Kalsın
İlhan Soylu
Hava Demir 
Oğuz Akyüz
Şeref Oğuz
Tahsin Fırat Kasapoğlu 
Tahsin Öztiryaki 
Talip Murat Kolbaşı 
Ali Murat Kızıltaş 
Sinan Öncel

Son Eklenen Haberler
Türkiye için vizyoner projelerin öncüsüydü
Sosyal hayatında da öncüydü
Çağlar döneminde üyeye yönelik hizmetler