HABERLER
18.07.2016
Meclis üyeleri milli egemenlik için kürsüde


Türkiye’nin en eski ve etkin meslek kuruluşu İTO Meclisi, bastırılan darbe girişiminin ardından olağanüstü toplandı. Meclis üyeleri bu tarihi oturumda milli birlik ve demokrasi için kürsüye gelerek, milli egemenliğe olan bağlılıklarını dile getirdiler.


BİR KURTULUŞ SAVAŞI ATLATTIK

Adil Nalbant-Makine ve Ekipmanları Meslek Komitesi: Yaşadıklarımız bir Kurtuluş Savaşı gibi. Bu milletin toplu olarak ayaklanışı ve yeniden doğuşu var. Türkiye Cumhuriyeti’nin tarihi 15 Temmuz 2016 öncesi ve sonrası olarak ayrı ayrı yazılacaktır. Bu tarih milat olmalı. Birbirimizi kırmadan, dökmeden ülkenin sanayisi, üretimi için birlik ve beraberlik için her şeyimizi planlamalı, görüşlerimizi birleştirmeliyiz. Bir Kurtuluş Savaşı atlattık. Kurtuluş Savaşı sonrası 10 yıla hayranım. Uçağımızı, topumuzu, tüfeğimizi kendimizin yaptığı o dönemi ben özlerim. İnşallah bu da Kurtuluş Savaşı’ndan sonraki gibi bir milat olur.


HALKIN SAĞDUYUSU

Erhan Erken-Basım Yayın Meslek Komitesi: Halkın verdiği meşruiyetin kötüye kullanılması üzücü bir durum. Darbe teşebbüsü genç nesiller için kötü örnek oldu. Biz bu yaraları alıp tedavi ettik. Gençler bilmiyordu. Böyle bir şey onların zihinlerinde çizik oluşturdu. Halkımız çok cesur bir tepki gösterdi. Bütün olumsuzluklar içinde yol bulması, Cumhurbaşkanı’nın kitleleri harekete geçirmesi önemliydi. Bütün partiler ortak tepki koydu. Halk sağduyulu davrandı. Ölçüsüz hareketlerden kaçınmamız lazım. Adaletten ayrılmamamız lazım.


İNANIYORSAK ÜSTÜNÜZ

Bekir Taner Ateş-İplik ve Elyaf Ürünleri Meslek Komitesi: Yaşananlar nedeniyle şükretmezsek neler olacağını gördük. Allah isteseydi bugün evimizden çıkamıyor olabilirdik. Cumhurbaşkanımızın başına bir şey gelmiş olabilirdi. Bu dünya imtihan dünyasıdır ve ancak Müslümanın başına gelir bunlar. Bu olanlardan ders almalıyız. Hayatımızın her anında birilerinin algısına katılmayalım. Bu bizden, bu değil demeyelim. Hak edene görev verelim, hak etmiyorsa vermeyelim. Bir ayetle sözlerimi noktalamak istiyorum: “Gevşemeyin, üzülmeyin, inanmış iseniz üstün olanlar sizlersiniz.”


FARKLI DÜŞÜNCELERİN HEPSİ AYNI DUYGUDA

Fuat Kulaçoğlu-Altyapı İnşaatı Meslek Komitesi: Burada ilk defa Yönetim Kurulu Başkanımızın sesinin titrediğini farkettim. Meclis Başkanımızın da öyle. Bugün gördüm ki; büyük bir topluluğun neferiyiz. Bizler üzerimize düşeni yaptık. Bugün burada bulunan herkes aynı duygularda. Farklı farklı düşünceye mensup olanlar da aynı düşünüyor. Aynı itidalle davranacağız bundan sonra da.


DEMOKRASİMİZ BİR KEZ DAHA DOĞDU

Ali Bayraktaroğlu-Şehiriçi Yolcu Taşımacılığı Meslek Komitesi: Demokrasimiz dün bir kez daha doğmuştur. 15 Temmuz demokrasinin doğum günü olmuştur.

Cumhurbaşkanımızın ve Başbakanımızın çağrısı ile dün ben de meydanlardaydım, bir dakika bile uyumadım. Dün bir demokrasi sınavı verdik ve Allah’ın izni ile galip geldik. Vatana ihanet her şeyin dışında değerlendirilip, cezalandırılmalı. Malum yapıya mesafemiz daha ivedilikle açılmalıdır. Bu altıncı girişimlerinde de Allah’ın izni ile bir şey yapamadılar, yapamayacaklar. Plan yapanların planlarını Allah bozar.


HAK VE HÜRRİYETLER İÇİN DAHA ÇOK ÇALIŞMALIYIZ

İsrafil Kuralay- Bilgi İletişim ve Medya Meslek Komitesi: Bir avuç vicdanı kararmış, aklını kiraya vermiş, uluslararası şer güçlerinin odağı apoletli bir çete geleceğimize, milletimize, kitabımıza kastetti. Zor günler geçiriyoruz. İnşallah bu şerri hayırlara tebdil edeceğiz. Yapılan ihanet devlete, millete, iktisada, İstanbul’a karşı yapılmıştır. Bu ihanet karşısında liderliği, onurlu duruşuyla bizleri teşvik eden sayın Cumhurbaşkanımıza, Başbakanımıza, milletimize çok teşekkür ediyorum. İTO olarak insan haklarına, hürriyetine, teşebbüs hürriyeti için daha çok çalışmamız gerekiyor.


15 TEMMUZ DARBE GİRİŞİMİNİ LANETLİYORUM

Sultan Hızıroğlu-Restorasyon ve İzolasyon Meslek Komitesi: 15 Temmuz darbe girişimini lanetliyorum. Bu hainler idam edilmeli, bunun affedilecek bir tarafı yok. Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımız kararlı durdu. İstanbul İl Başkanımız İstanbul’a sahip çıktı. Hiçbir şeyden korkumuz yok. İş dünyası olarak bizim paramızla alınan silahları üzerimize doğrultan bu insanlara karşı nezaket içinde olmamızı kimse beklemesin. İnşallah şer odaklarının da cezaları verilecek.


HAİNLER CEZALANDIRILMALI

Yahya Uğur-Tekstil Yan Sanayi Ürünleri Meslek Komitesi: Bir terör örgütünün darbe girişimini gördük. Bu millet demokrasi dersi verdi. Seçtiği liderine ve milletine sahip çıktı. Dün sokağa çıktık. Ne yaparsınız yapın bu emele ulaşama-yacaksınız dedik. Bugün de sokaklarda olacağız. Bırakın dünya ne derse desin, bırakın AB ne derse desin, 161 şehidimiz için bugün bu hainlere idam çıkartın. AB’ye kulaklarımızı tıkayalım bir kere.


İYİ TAHLİL ETMEK LAZIM

Yusuf Cevahir-İnşaat Taahhüt Meslek Komitesi: Başladı ama bitmedi, devam ediyor. Uyanık olmamız lazım. İyi tahlil etmemiz lazım. İyi bir irtibat içinde olmamız lazım. Kendi içimizde haberleşmeyi sağlayacak bir mekanizma kurmamız lazım. Askeriyenin artık şehir merkezinden çıkarılması lazım. Şehir dışında halka yakın değil asli vazifelerini yapacakları yerlere taşınmaları lazım. STK’lar olarak müşterek bir güç birliği yapamadık. Sesimizi çok daha gür aktarmamız lazım. Elde edilen hakların zayi olmaması için mücadele etti bu halk.


BU BİR TERÖR OLAYIDIR

Ender Yazıcıoğlu-Ayakkabı ve Ayakkabı Yan Sanayi Meslek Komitesi: Bana göre bu bir darbe girişimi değildir. Asıl başlangıç bir terör olayıdır. Askerin en üstü ateş altına alındı. Bu aynı zamanda cumhura ve askere karşı yapıldı. Milli iradeye, vatandaşa, ekonomiye yapılmış bir harekettir. Ben bu milletin evladı olmaktan gurur duyuyorum. Görevimizi yaptık. Hareketin başarısızlığının en önemli nedeni halkın gösterdiği tepkidir. Allah bu milleti korudu ve korumaya devam edecek.


İSTİHBARAT ZAAFI OLDUĞU KANAATİNDEYİM

Ahmet İyioldu-Kağıt ve Kırtasiye Meslek Komitesi: Bu millet dualı millettir, aziz ve sağlamdır. Sağlamlığımız konusunda hiç tereddüt etmedim. Dün gece geçmiş ihtilaller ve darbeler arasındaki farkı gördük. Cumhurbaşkanımızın, Başbakanımızın demokrasinize sahip çıkın çağrısı ile millet geleceğine sahip çıktı. Rabbimin izni ile bu girişim yarım kaldı. İstihbarat zaafı olduğu kanaatindeyim. Anayasa başta olmak üzere ciddi bir mevzuat düzenlemesine ihtiyacımız var. Millet olarak bu işin sonuna kadar yetkililerimizin yanında 
dimdik durmalıyız.


HER GÖRÜŞTEKİ İNSAN BİR ARAYA GELDİ

Kadir Gümüş-Peyzaj ve Çiçekçilik Meslek Komitesi:15 Temmuz akşamı Sabiha Gökçen’e indiğimde taksi yoktu. Yürüyerek çıktığımızda dışarıda tanklar vardı. Tüm yolcular olarak tankları gerilettik. Tankların üstüne çıktık, askerleri dışarı çıkardık. Değişik görüşlerde her türlü insan dışarıdaydı. Konu devlet, millet ve bayrak olduğunda hep birlikte farklı bir kimliğe büründük. Hem üzgünüm hem de bu birlik ve beraberliği gördüğüm için çok mutluyum. Makineli tüfekli askerler ‘Sizi vururuz’ diyordu. ‘Vurun, hepimizi de vuracak mısınız’ dedim. Askeriye bu hainlerden temizlenmeli.


ÜLKEMİZİ DAHA İLERİYE TAŞIYACAĞIZ

İTO Başkanı İbrahim Çağlar, “Ekonomi çarklarını daha büyük bir güçle döndüreceğiz. Bugün bu karanlığa karşı nasıl birlik olduysak, yarın da devletimizin yanında olacağız. Üreteceğiz, satacağız, hep birlikte ülkeyi daha ileriye taşıyacağız” dedi.


TÜRK İŞ DÜNYASININ GÜÇLÜ SESİ BURADA

İTO Meclis Başkanı Şekib Avdagiç, “Milletin üzerine tesis edilmeye çalışılan korku iklimini defettik. Milli iradeye ve demokrasiye sahip çıkıyoruz. Türk iş dünyasının güçlü sesi burada” diye konuştu.

Son Eklenen Haberler
Türkiye için vizyoner projelerin öncüsüydü
Sosyal hayatında da öncüydü
Çağlar döneminde üyeye yönelik hizmetler