BASIN AÇIKLAMALARI
13 Ocak 2017
İTO"nun Cumhurbaşkanlığı sistemine "Evet" çağrısına iş örgütlerinden ortak imza

İTO’nun Cumhurbaşkanlığı sistemine ‘Evet’ çağrısına iş örgütlerinden ortak imza

- Anayasa değişikliği paketinin TBMM’de görüşülmesinden önce Cumhurbaşkanlığı sistemine ‘evet’ çağrısı yapan İstanbul Ticaret Odası (İTO), ikinci adımı bu çağrıya destek veren iş dünyasının önde gelen sivil toplum kuruluşlarıyla attı. Düzenlenen ilk toplantıda sektörel sivil toplum kuruluşları Cumhurbaşkanlığı sistemine ‘evet’ demek için İTO Eminönü Merkez Bina’da bir araya geldi.

- “Cumhurbaşkanlığı sistemine evet” başlıklı bildiride, “Ekonomik büyüme, siyasi istikrar ve toplumsal mutabakatla sağlanır. Son 14 yılın kazanımlarını geleceğe taşımak için, Türkiye’nin istikrarı ve istikrarın güvencesi için ‘Cumhurbaşkanlığı sistemi’ni iş dünyası olarak destekliyoruz” denildi.

- İTO Başkanı Çağlar, “Çağrımızı yaptıktan kısa bir süre sonra sektörel STK’ların gösterdiği duyarlılığa teşekkür ediyorum. Umuyorum ki Odamız ve sivil toplum kuruluşlarımızın bu girişimi, halen görüşmelerin sürdüğü TBMM’de parlamenterlerimizin vicdanlarında da ses bulacaktır” dedi.

 

TBMM’de Cumhurbaşkanlığı sistemine geçişi öngören Anayasa teklifinin görüşmeleri devam ederken, düzenlenen ilk geniş kapsamlı sektörel buluşmada STK başkanları, İstanbul Ticaret Odası öncülüğünde hazırlanan bildiriye destek verdiğini açıkladı. Bildiriye ilk imzayı atan İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı İbrahim Çağlar, yeni Anayasa konusunda sivil toplum buluşmalarına devam edeceklerini açıkladı.
Anayasa değişikliği paketinin TBMM’de görüşülmesinden önce Cumhurbaşkanlığı sistemine ‘evet’ çağrısı yapan İTO Başkanı Çağlar’ın ilk imzayı attığı, “Cumhurbaşkanlığı sistemine evet” başlıklı bildiride, “Ekonomik büyüme, siyasi istikrar ve toplumsal mutabakatla sağlanır. Son 14 yılın kazanımlarını geleceğe taşımak için, Türkiye’nin istikrarı ve istikrarın güvencesi için ‘Cumhurbaşkanlığı sistemi’ni iş dünyası olarak destekliyoruz” ifadesine yer verildi.
İTO Başkanı Çağlar, “Çağrımızı yaptıktan kısa bir süre sonra sektörel sivil toplum mensuplarının gösterdiği duyarlılığa ve geniş bir mutabakatla atılan imzalara teşekkür ediyorum. Umuyorum ki Odamız ve sivil toplumumuzun bu girişimi, halen görüşmelerin sürdüğü TBMM’de parlamenterlerimizin vicdanlarında da ses bulacaktır” dedi.
İbrahim Çağlar, dünyanın ekonomik, politik ve askeri çalkantılarla boğuşurken, küresel kaostan Türkiye’nin de kaçınılmaz olarak etkilendiğini belirterek, şunları söyledi:
“Bizler yatırım yapan, üreten, istihdam oluşturan iş insanları olarak koalisyonlar, darbeler ve ekonomik krizler arasında sarkaç gibi salınan bir ülke değil, sorunlarını hızlı ve etkin kararlar alarak çözen bir Türkiye istiyoruz. Millet olmak; güçlüklere karşı birlikte durmak, omuz omuza verip yürüyebilmektir. Ekonomik gelişmenin en büyük sermayesi ise birlik şiarı etrafında buluşma kuvvetidir. İstanbul Ticaret Odası’nın 400 bin üyesi de, ekonominin tüm paydaşlarıyla ve sizlerle beraber ülkemiz adına ortak hedeflere yürüyen neferlerdir.


Hiç kuşku yok ki ekonomik büyüme, siyasi istikrarın ve toplumsal mutabakatın olduğu alanlarda yeşerir. Son 14 yılın kazanımlarını geleceğe taşımak için bugün üzerimize önemli bir sorumluluk düşüyor. Türkiye’nin istikrarı ve istikrarın da güvencesi için ‘Cumhurbaşkanlığı Sistemi’ne iş dünyası olarak ‘biz de evet’ diyoruz. Gelin, ülkemizin aydınlık yarınlarına ve güçlü geleceğine hep birlikte imza atalım.”

 

İSTANBUL TİCARET ODASI CUMHURBAŞKANLIĞI SİSTEMİ BİLDİRİSİ

Ekonomi için, milli seferberlik için, ülkemizin refahı, insanlarımızın mutluluğu için...
Çağdaş medeniyet seviyesine ulaşmak için, prangalarımızdan kurtulmak için...

 

YENİ BİR ANAYASA İSTİYORUZ VE CUMHURBAŞKANLIĞI SİSTEMİNE "EVET" DİYORUZ.

Özellikle altını çizmek isteriz ki, bizler rejimi değil, sistemi tartışıyoruz. 94 yıllık tecrübemize dayanarak sistemin ürettiği her türlü eksikliğin artık bertaraf edilmesi gerektiğine inanıyoruz. Bu nedenle anayasal noktadan başlayıp yeni bir modelin tesisine ihtiyaç duyuyoruz ve halkımızın tercihlerine güveniyoruz.
2010 yılındaki referandum ile Cumhurbaşkanı’nın halk tarafından seçilmesinin önünü açan milletimiz, 2014 yılında da ilk kez kendi Cumhurbaşkanı’nı kendisi seçmiştir. Bu nedenle bu milletin teveccühü ile başa gelen Cumhurbaşkanı’nın artık temsili bir makam olmaktan çıkarılması tabii ve zaruridir. Şüphesiz; milli iradeye dayanmayan hiçbir güç, hiçbir yapı ve siyasal hareket meşru ve kalıcı değildir.
Bu nedenle, koalisyonlara geçit vermeyerek kalıcı istikrara güvence sunan ve fiili durumu resmiyete taşıyarak milletin iradesine dayanan "Cumhurbaşkanlığı Sistemi"nin Türkiye’ye sağlam bir yol haritası sunacağına yürekten inanıyoruz.
Artık prangalardan kurtulmanın zamanıdır.
Ve her zaman olduğu gibi bugün de biliyoruz ki;
Aziz milletin sinesi en güvenilir adrestir.

 

‘Cumhurbaşkanlığı sistemine evet’ bildirisine imza atan STK’lar şunlar:

Son Eklenen Haberler
Türkiye için vizyoner projelerin öncüsüydü
Sosyal hayatında da öncüydü
Çağlar döneminde üyeye yönelik hizmetler