BASIN AÇIKLAMALARI
12 Ocak 2017
Sanayide işletmelerin enerjiyi tasarruflu kullanmasının

ANKARA (AA) - GÜLŞEN ÇAĞATAY - Enerji Verimliliği Derneği Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Çağlar, sanayide işletmelerin enerjiyi tasarruflu kullanmasının önemine işaret ederek, "Sanayide enerji verimli yönetimlerle enerji faturaları yüzde 30'dan fazla azaltılabilir. Bu da 10 yıl içinde 65 milyar liralık tasarrufa denk gelir." dedi.

Çağlar, Enerji Verimliliği Haftası dolayısıyla AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'nin ekonomik büyüme sürecini sürdürülebilir şekilde devam ettirmesinde enerji verimliliğinin kritik öneme sahip olduğu söyledi.

Türkiye'nin altıncı büyük enerji kaynağının enerji verimliliği olduğunu ifade eden Çağlar, Çin'den sonra enerji talep artış hızı en yüksek ülkenin Türkiye olduğuna dikkati çekti.

Aydınlatma, ulaştırma ve üretim gibi alanlarda enerji verimliliği standartlarını geliştirmenin önemli olduğunu vurgulayan Çağlar, "Sanayide enerji verimli yönetimlerle enerji faturaları yüzde 30'dan fazla azaltılabilir. Bu da 10 yıl içinde 65 milyar liralık tasarrufa denk gelir. Örneğin, sanayide alınacak yöntemlerle atık ısı geri kazanılarak, buralarda yüzde 45'e varan enerji tasarrufu sağlanırken, soğutma ve ısıtmada yalıtımlı boruların tercih edilmesiyle de yüzde 70-80 enerji kaybı önlenir." diye konuştu.

Çağlar, güneş enerjisinin hem elektrik üretiminde hem de suyun ısıtma ve soğutulmasında kullanılmasının da sanayide verimliliği artıracağını belirtti.

Sanayiden sonra en fazla tasarrufun, enerji tüketiminde yüzde 19'luk paya sahip olan ulaştırma alanında sağlanabileceğini ifade eden Çağlar, konutlarda, sanayide, ulaştırmada, tarımda ve daha birçok alanda kaliteyi düşürmeden enerjinin verimli kullanılması gerektiğini dile getirdi.

- Konutlarda ve araçlarda verimlilik ön planda olmalı

Çağlar, konutlarda ve otomobil kullanımında alınacak önlemlerin de enerji verimliliğini artıracağını söyledi.

Otomobillerde klima ve lastik kullanımının önemine işaret eden Çağlar, şunları kaydetti:

"Otomobillerde gereksiz klima kullanılmaması sayesinde akaryakıtta yüzde 5, her ekstra 50 kilogram yük azaltımıyla da yüzde 1-2'lik tasarruf imkanı sağlanıyor. Lastiklerin hava basıncı ise yakıt tüketimini yüzde 5-10 civarında etkiler. Ev ve iş yerlerinin yalıtımı da en önemli evsel tasarruf metodlarından biridir. Beyaz eşyada enerji verimli ürünleri tercih edilmesi elektrikte önemli ölçüde tasarruf sağlıyor. Elektrikli süpürge, ütü, su ısıtıcısı gibi küçük ev aletlerinin verimli kullanımı için düzenli bakım yapılması, aydınlatmada kontrollü ve tasarruflu aydınlatma gereçleri tercih edilmesi faturaların düşmesine ve enerji tasarrufuna katkı sağlar." 

Çağlar, Türkiye'de doğalgaz ve elektrikte enerji talebinin hızla arttığını belirterek, Türkiye'nin büyümesine ve nüfus artışına bağlı olarak bu eğilimin önümüzdeki yıllarda da devam edeceğini bildirdi. 

Daha az enerji tüketerek daha fazla ekonomik getiri sağlamanın hedeflenmesi gerektiğini dile getiren Çağlar, "Çevreye zararlı fosil yakıtların tüketimini azaltmak ve enerjiyi her alanda verimli ve etkin kullanmak bir zorunluluk haline geldi. Türkiye 2023 yılına kadar yüzde 10'luk enerji tasarrufu sağlama hedefi doğrultusunda çalışıyor. Bu yüzden fabrika ve işletme sahipleriyle vatandaşların da enerji verimliliğinin önemini daha akıllıca değerlendirmeleri gerekiyor." diye konuştu.

Son Eklenen Haberler
Türkiye için vizyoner projelerin öncüsüydü
Sosyal hayatında da öncüydü
Çağlar döneminde üyeye yönelik hizmetler