BASIN AÇIKLAMALARI
15.12.2016
Türkiyeyi Fedi bekle-gör moduna sokmak isteyenlere karşı koyma zamanı

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı İbrahim Çağlar, "Amerikan Merkez Bankası Fed'in çeyrek puanlık faiz artışının cüzdanlara etkisi tartışılırken, asıl büyük tehlike Türkiye'nin kaderini Fed'in çizeceği korku dağlarına bağlamak olur. Şimdi, Türkiye'yi 'Fed'i bekle-gör' moduna sokmak isteyenlere karşı koyma zamanı" dedi.

"Fed'in faiz politikasının yanı sıra, dünyadaki jeopolitik dalgalanmaların oluşturduğu belirsizlikten ayrışmamızın yolu, dünya ticaretindeki yüzde 0.87'lik payımızı artırmaktır" diyen İbrahim Çağlar, şöyle konuştu:
 
"Türkiye'nin geleceğini şüphesiz dünya ithalat ve ihracatındaki konumu ve izleyeceği politikalar çizecek. Fed'in faiz artırımlarından bizi ancak iş dünyası olarak 2017 yılında atacağımız adımlar korur. O zaman Fed, faizi seneye üç kere mi artırır, iki kere mi artırır; Trump'ın izolasyon politikası ne olur gibi soruların arasında kaybolmayız. Diyelim ki Fed 2017'de faiz artırmayıp faiz düşürdü; bu durumda 'bu dış ticaretimiz bize yeter' diye harekete geçmeyecek miyiz? Elbette ki hayır. Her koşulda daha çok çalışıp, dünya ticaretinden aldığımız payı katlamak zorundayız."

Son Eklenen Haberler
Türkiye için vizyoner projelerin öncüsüydü
Sosyal hayatında da öncüydü
Çağlar döneminde üyeye yönelik hizmetler