BASIN AÇIKLAMALARI
02.02.2016
İTO Başkanı Çağlar: "Petrol ve ruble krizinin domino etkisinden çıkış Güney Amerika'da"

İTO Başkanı Çağlar:

"Petrol ve ruble krizinin

domino etkisinden çıkış

Güney Amerika'da"

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Şili, Peru ve Ekvador’u kapsayan Güney Amerika ziyaretine katılan İstanbul Ticaret Odası Başkanı İbrahim Çağlar, "Yakın coğrafyamızı hedefleyen ihracat anlayışımızı gözden geçirmemiz lazım" dedi.

 

Çağlar, "Bugün Türkiye'nin etrafı birbirine göbeğinden bağlı olan ve petrol, ruble gibi krizlerin domino etkisiyle birbirini vurduğu ülkelerden oluşuyor. Nasıl AB pazarı 15-20 senede ulaştığımız yüzde 50.3'lük payla ihracatımızın sigortasını oluşturduysa, bugün de aynı şekilde ABD ve Amerika kıtasını hedeflemeliyiz. Yakın coğrafyayı hedefleyen ihracat anlayışımızı gözden geçirmemiz lazım. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın Güney Amerika ziyareti bu anlamda çok önemli" dedi.

 

İTO Başkanı Çağlar şunları söyledi: "Türkiye'nin geleneksel pazarları Ortadoğu, Körfez ve Rusya'da sıkıntılar var. Kendimize mutlaka yeni pazarlar bulmak zorundayız. Güney Amerika, Türkiye için uzak kalmış pazar. Türkiye, Latin Amerika'ya açılarak kendisine ticarette yeni ortaklıklar arıyor. Özellikle Peru ve Şili son yıllarda çok hızlı büyüme gösterdi. İhracatta pazar çeşitlendirmesi açısından bu pazarlara erişilmesi, ticaretin ve ikili ilişkilerin artırılması bakımından önemli."

 

'ÇOCUKLARINA TÜRK İSMİ KOYUYORLARSA...'

 

Latin Amerika'da Türk yapımı dizilerin çok popüler hale geldiğini belirten Çağlar, "Türk dizileri o kadar başarılı oldu ki Şili'de, Peru'da yeni doğan bebeklere 'Onur', 'Şehrazat' gibi Türk başrol oyuncularının ismini koymak için Büyükelçiliğimize başvurular oldu. İnsanların ismini Türk dizilerinin fenomen etkisiyle değiştirebiliyorsak, garajındaki otomobilini, evindeki mobilyaları Türk ürünleriyle hayli hayli değiştirebiliriz" dedi.

 

Son Eklenen Haberler
Türkiye için vizyoner projelerin öncüsüydü
Sosyal hayatında da öncüydü
Çağlar döneminde üyeye yönelik hizmetler